Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala

Buna ziua. Ce vechime pe cartea de munca trebuie sa aiba o femeie de 56 de ani pentru a obtine pensie pe caz de boala? Cu 15 ani vechime se poate iesi la pensie pe caz de boala?
Se poate deschide dreptul la pensie de invaliditate si cu o luna de stagiu daca este incadrata intr-un grad de invaliditate de medicul expert al Casei locale de pensii.
Conditia de stagiu este impusa pentru acordarea stagiului potential.
Carp Mircea, utilizator