Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariat bugetar dar figurez ca neasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariat bugetar dar figurez ca neasigurat

Bună ziua! Vă rog să-mi dați un raspuns și un sfat în situația următoare: Lucrez în învățământ ca titular, deci contract pe o perioadă nedeterminată, pe fluturașul de salariu îmi apare că s-a reținut CASS dar când am fost la medicul de familie acesta a constatat după ce a introdus cardul în calculator că figurez ca neasigurat. Care ar putea fi cauza și ce trebuie făcut într-o asemenea situație? Trebuie să fac urgent niște investigații despre care medicul de familie mi-a spus că sunt costisitoare. Va trebui să mai plătesc încă o dată ? Aștept răspunsul și sfatul dumneavoastră. Mulțumesc.
george-neagu, moderator
Buna ziua, in acesta situatie este necesar sa faceti un drum la casa de asigurari de sanatate de care apartineti avand asupra dv. si o adeverinta de salariat care sa ateste ca angajatorul va retine si vireaza contributia la sanatate.