Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din gestiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din gestiune

buna ziua sunt angajata la o benzinarie si astazi mi s-a spus de catre sef ca sunt concediata si ca va depune plangere pentru furt deoarece unele produse nu le bateam pe casa de marcat sau le sstergeam inainte de scoaterea booului. banii pentru acele produse o sa se retina din salariul dar ce se va intampla cu plangerea? :((:((
În funcție de prejudiciul creat și nerecuperat vor exista și consecințele juridice.
Sa nu va bage pe gat în plus fata de ce ați sustras.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
este o camera ce bat e pe casa de marcat si se vede ce se sterge? ce pot face daa se vor baga mai mult? am vreo solutie? si din punct de vedere juridic caare sunt consecintele?
Seful are dreptate sau nu? Platiti prejudiciul creat si rugati-l sa nu depuna plangere pentru furt.
are dreptateb dar nu a fost cu vointa pentru eu am 2 luni de ucru acolo si am fost invatata de colegi care stiau cum sta treaba si prejudiciul se retine din salariu dar daca nu renunta la plangere? ce se intampla daca platesc dar totusi depune plangere?
Daca totusi depune plangere,organul de cercetare/urmarire penala fie da curs plangerii si trimite dosarul in instanta,fie avind in vedere faptul ca ati recunoscut si ati acoperit prejudiciul poate dispune neinceperea urmaririi penale.