Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara

Buna ziua ,
sunt srl si am facut achizitie intracomunitara de la firma din Austria cu produse care au trecuta pe factura cod vamal si originea produselor: SUA sau Mexic,etc,(non UE).Ce obligatii am referitor la taxe vamale,TVA,etc?

Multumesc,
Depinde de unde a venit marfa. Presupun ca din UE din moment ce nimeni nu v-a intrebat de taxe vamale si TVA in vama
Acum depinde de statutul SRL ului. Daca e platitor de tva si inregistrat in ROi = taxare inversa
Daca nu e si valoarea lor este sub 34.000 de lei nu trebuie nimic. Daca este peste ...e mai complicat...