avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1071 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara

Buna ziua ,
sunt srl si am facut achizitie intracomunitara de la firma din Austria cu produse care au trecuta pe factura cod vamal si originea produselor: SUA sau Mexic,etc,(non UE).Ce obligatii am referitor la taxe vamale,TVA,etc?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 11:36, 16 Septembrie 2016
Depinde de unde a venit marfa. Presupun ca din UE din moment ce nimeni nu v-a intrebat de taxe vamale si TVA in vama
Acum depinde de statutul SRL ului. Daca e platitor de tva si inregistrat in ROi = taxare inversa
Daca nu e si valoarea lor este sub 34.000 de lei nu trebuie nimic. Daca este peste ...e mai complicat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe import china calin andrei calin andrei Buna ziua, Doresc sa achizitionez 2 utilaje din China pe care sa le utilizez in procesul de productie (un CNC si o masina de infoliat).Care sint toate taxele ... (vezi toată discuția)
Importuri !!! stefpasca stefpasca Suntem o firma din Romania care am achizitionat o marfa din Elvetia. Marfa a fost vamuita in Austria de catre un transpotator (comisionar), care a ... (vezi toată discuția)
Import din china in romania, export catre spania AndreeaPralea AndreeaPralea Buna seara! As vrea sa imi infiintez o firma care sa importe telefoane din China si sa exporte mai departe in Spania. Pot sa fiu din primul exercitiu ... (vezi toată discuția)