Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Diploma de invatamant superior de lunga durata
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Diploma de invatamant superior de lunga durata

Buna ziua,
Diplomele absolventilor de invatamant superior de lunga durata sunt echivalente cu diplomele de master? Multumesc
Potrivit art.153 alin.2 din Legea nr.1/2011 , diploma de absolvire sau de licenţă a absolvenţilor învăţământului superior de lungă durată din perioada anterioară aplicării celor trei cicluri tip Bologna este echivalentă cu diploma de studii universitare de master în specialitate.

In speta, diploma de absolvire sau de licenţă a absolvenţilor învăţământului superior de lungă durată trebuie sa fie obtinuta anterior anului universitar 2005-2006 pentru a fi echivalentă cu diploma de studii universitare de master în specialitate
Buna ziua,
Vazand raspunsul dvs., faptul ca sunteti consilier juridic si discutia referitoare la acest articol, am o intrebare pentru dvs.: concret, care este "diploma de absolvire invatamant superior de lunga durata" din perioada anterioara aplicarii celor trei cicluri tip Bologna?
Ma intereseaza concret acest aspect. Nu banuieli, nu comentarii inutile sau interpretari. Concret, ce este aceasta "diploma" de absolvent? Stim toti ce este "diploma de licenta". Oare descoperim misterul acestei diplome de absolvent sau este un mister si pentru profesionisti?

Cornel Vasile a scris:

Potrivit art.153 alin.2 din Legea nr.1/2011 , diploma de absolvire sau de licenţă a absolvenţilor învăţământului superior de lungă durată din perioada anterioară aplicării celor trei cicluri tip Bologna este echivalentă cu diploma de studii universitare de master în specialitate.

In speta, diploma de absolvire sau de licenţă a absolvenţilor învăţământului superior de lungă durată trebuie sa fie obtinuta anterior anului universitar 2005-2006 pentru a fi echivalentă cu diploma de studii universitare de master în specialitate