Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... diploma de licenta dinainte de Bologna inseamna ca ai ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

diploma de licenta dinainte de Bologna inseamna ca ai master in specialitate

Avand in vedere ~Art. 153, alin.(2) Diploma de absolvire sau de licenţă a absolvenţilor învăţământului superior de lungă
durată din perioada anterioară aplicării celor trei cicluri tip Bologna este echivalentă cu diploma de studii universitare de master în specialitate.
~inseamna ca ai master in specialitatea respectiva, daca ai absolvit studiile inainte de Bologna(ex in 1994)?, adica diploma de licenta pe care ai primit-o se considera ca si cum ai avea si studii de master?
Asa este , se considera ca aveti studii universitare de master în specialitate.
Ce autoritate poate elibera document care sa ateste aceasta echivalența? (daca este nevoie de asemenea dovada in afara României)