Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... anexa SSM la fisa postului - lucrator cu atributii de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

anexa SSM la fisa postului - lucrator cu atributii de conducere (detasare)

Un lucrator cu atributii de conducere detasat de la alta companie trebuie sa semneze anexa ssm la fisa postului prin care ii se atribuie obligatia sa isi instruiasca oamenii din subordine?

Daca nu neaparat, poate totusi daca compania vrea acest lucru?
Conducatorii locurilor de munca au obligatia sa instruiasca oamenii din subordine conform prevederilor HG nr.1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, prevederi care se aplica si lucratorilor detasati de la alte unitati:
-Art.91 (1) Instruirea la locul de munca se face de catre conducatorul direct al locului de munca, in grupe de maximum 20 de persoane.
-Art.96 (1) Instruirea periodica se efectueaza de catre conducatorul locului de munca.
Angajatorul are obligatii conform prevederilor Legii ssm nr.319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare:
-Art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
d) să stabilească pentru lucrători, prin fişa postului, atribuţiile şi răspunderile ce le revin în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, corespunzător funcţiilor exercitate;
Conducatorii locurilor de munca se desemneaza de catre angajator prin decizie interna, in cadrul organizarii activitatii ssm din cadrul firmei.