Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintari spatiul virtual
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintari spatiul virtual

Buna ziua.
Am primit pe facebook (chat) un mesaj de amenintare de genul ca :''daca te intalnesc
te distrug, nesimtit-o!"
Intrebarea mea este cum as putea proceda pt. ca aceasta persoana sa fie trasa la raspundere?
Astept cu interes raspunsul dvs.!
Multumesc anticipat!
Depinde ce i-ai zis si tu ca sa faca o astfel de remarca
Eu nu am vb. niciodata cu pers. respectiva. Doar o sustine o alta pers. careia i-am pus in vedere anumite chestiuni insa in modul cel mai decent posibil; insa nu i-au convenit circumstantele in caare am vb, prefera sa nu fie altcineva de fata. Eu sunt o pers. educata , calculata care gandesc inainte de a intreprinde o actiune.
Puteti formula plangere prealabila ptr.infractiunea de amenintare prevazuta si pedepsita de art.206 NCP.
Cui trebuie sa ma adresez? Unde depun plangerea? Trebuie intocmita cu ajutorul unui avocat? Exista un termen limita in carea as putea sa actionez?
Multumesc.
As putea sa fac o sesizare si la politie?