avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suma plata intretinere incasata de administratora de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suma plata intretinere incasata de administratora de doua ori pe aceeasi luna

Buna ziua.Sunt nou inscris pe acest forum si deja vin cu o problema in legatura cu asociatia de locatari.
Parintii mei in varsta de 85 de ani locuiesc intr/un apartament la bloc.Cum tata lua pensia se si ducea si platea cheltuielile de intretinere lunare.Mentionez ca nu au avut datorii restante niciodata.Imi tot spuneau ca administratora le incasa mai mult decat trebuia iar eu neavand timpul necesar ptr a verifica .Intr/o zi aflandu/ma in vizita la ei am verificat chitantele pe anul 2015 si am constatat cateva nereguli.Pe luna ian ,2015 au platit suma de 238 de lei,,fiind scris de mana pe chitanta ,ianuarie,In luna feb 2015 am gasit doua chitante cu aceasi suma ,una de 210 lei cealalta cu 28 de lei si pe acestea era scris de mana ,ianuarie.Acelasi lucru l/am descoperit pe chitanta din iunie ,2015 cu suma de 99 de lei si inca o chitanta cu aceeasi suma de 99 de lei pe aceeasi luna,respectiv 99 lei, scris de mana pe ambele chitante ,iunie.Am fost la admonistratora ,i am aratat chitantele si anegat totul.Aspus ca asa trebuie sa fie ,ea nu a incasat de doua ori.Am facut reclamatie la OPC ,iar ei la randul lor a trimis reclamatia la primarie.Cei de la primaria Galati au venit in control si mi/au trimis urmatorul raspuns/
.;;;; In urma controlului efectuat rezulta ca toate chitantele enumerate se regasesc in registrul de casa si in fisa individuala al ap 43,dar inregistrarile in fisa individuala nu sunt efectuate in mod cronologic.Totodata in listele de plata afisate in cursul anului 2015 nu s/a completat ptr ap 43 valoarea atat a restantelor la plata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari cat si a penalizarilor aferent ;;;;;;
Am fost din nou la administratora sa o intreb cum rezolvam cu banii luati in plus si mi/a spus ca nu este de rezolvat nimic,ca ea nu a furat nimic si asa trebuia sa incaseze...
Va rog sa ma sfatuiti ce pasi trebuie sa urmez ptr a recupera banii incasati in plus.Mentionez ca exista toate chitantele pe anul 2015 cu plata la zi iar pe ian si iunie sumele sunt incasate de doua ori cu chitante diferite.Va multumesc
1-OPC-ul nu are competenta sa solutioneze dispute/litigii aparute intre locatari si reprezentantii asociatiei de locatari/proprietari
2-In situatia in care detineti documente care demonstreaza fara putinta de tagada ca au fost retinute de 2 ori cote intretinere aceiasi luna,contactati personal presedintele de asociatie pentru solutionarea problemei
3-Dv afirmati
Mentionez ca nu au avut datorii restante niciodata.
,pe cand serviciul specializat din primarie a comunicat
in cursul anului 2015 nu s/a completat ptr ap 43 valoarea atat a restantelor la plata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari cat si a penalizarilor aferent
,ceea ce inseamna ca totusi au existat luni in care nu s-a achitat in termenul stabilit intretinerea si mai mult au fost aplicate si penalitati
Va multumesc pentru raspuns ...am toate chitantele din anul 2015, inclusiv acele chitante ,care demonstreaza retinerea de 2 ori a cotei de intretinere pe aceiasi luna .
Aveti presedinte de asociatie,aveti cenzor?
Solicitati sprijinul acestora pentru a lamuri ce e cu acele chitante duble.

Intrebarea mea este: de ce tatal dv. se ducea sa plateasca intretinerea inca o data, daca o platise?
Intrebarea moderatoarei este intemeiata,
Ramane de clarificat aspectul privitor la sumele achitate de 2 ori,in conditiile in care concluziile verificarilor serviciului din primarie atesta ca au existat luni in care nu au fost achitate cotele de intretinere in termenul stabilit,mai mult ,datorita intarzierilor au fost aplicate penalitati
Buna ziua ...tatal meu are 85 ani ..caseria asociatiei este exact la intrarea in scara blocului unde locuieste tata .Cand primeste pensia ,primul lucru este .. ,sa si platesca intretinerea ....de buna credinta fiind si avand totala incredere in casiera ,tatal meu intreba ..'' ce are ceva de dat la intretinere ''..dar nespecificand, pe ce luna ar mai avea de platit .Profitand de buna credinta a tatalui casiera i a incasat inca o data in luna martie suma pe care o mai platise o data in ianuarie .
Multumesc pentru raspuns ....asociatia are presedinte si cred ca are si cenzor ...
Voi incerca sa postez toate chitantele din anul 2015....va multumesc.

Alte discuții în legătură

Penalitati restanta la plata intretinerii betty_dumy betty_dumy Buna ziua,in urma decesului soacrei mele,sotul doreste achitarea intretinerii apartamentului unde a locuit aceasta.Problema este urmatoarea : La intretinere ... (vezi toată discuția)
Penalitati intirziere ainginer ainginer buna ziua poate sa-mi spuna si mie cineva cum se face calculul penalitatilor de intirziere la plata cotelor de intretinere Cu multumiri (vezi toată discuția)
Sumele neachitate se afiseaza ca restante? virgil1968 virgil1968 Am o mare nelamurire si va rog sa ma lamuriti, apelez la cei care administreaza asociatii de proprietari, presedinti sau contabili sau care au avut de-a face ... (vezi toată discuția)