Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite locale pentru refugiati
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite locale pentru refugiati

Buna seara,

Deoarece nu se intelege prea bine ce categorii sunt incluse in Hotararea de guvern privind modificarea Codului fiscal in ceea ce priveste veteranii de razboi , deportatii...si urmasii lor as dori sa stiu daca si refugiatii beneficiaza de aceleasi modificari.

Anterior intrarii in vigoare a noului cod fiscal erau scutiti de plata impozitului local pe casa , teren , masina si beneficiarii Lg 118/90 modif prin Lg 189/2000. adica refugiatii si stramutatii in urma celui de al doilea razboi mondial. Mama mea este beneficiara acestei legi si a platit in 2016 impozit pe casa ,pentru prima data dupa 1990, si as dori sa stiu daca si aceasta categorie e prinsa in modificarile recente.

Cu multumiri.
Te interesezi la Administratia fiscala de care apartii cu domiciliul , ei stiu cele mai noi modificari ale codului fiscal.