avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite locale pentru refugiati
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite locale pentru refugiati

Buna seara,

Deoarece nu se intelege prea bine ce categorii sunt incluse in Hotararea de guvern privind modificarea Codului fiscal in ceea ce priveste veteranii de razboi , deportatii...si urmasii lor as dori sa stiu daca si refugiatii beneficiaza de aceleasi modificari.

Anterior intrarii in vigoare a noului cod fiscal erau scutiti de plata impozitului local pe casa , teren , masina si beneficiarii Lg 118/90 modif prin Lg 189/2000. adica refugiatii si stramutatii in urma celui de al doilea razboi mondial. Mama mea este beneficiara acestei legi si a platit in 2016 impozit pe casa ,pentru prima data dupa 1990, si as dori sa stiu daca si aceasta categorie e prinsa in modificarile recente.

Cu multumiri.
Cel mai recent răspuns: Corina6 , utilizator 13:06, 18 Septembrie 2016
Te interesezi la Administratia fiscala de care apartii cu domiciliul , ei stiu cele mai noi modificari ale codului fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutiri impozite si taxe refugiati puni puni Buna ziua. As dori sa stiu daca refugiatii mai sunt scutiti de la plata impozitelor si taxelor locale inclusiv taxa auto coform L 189/2000. Dupa unele ... (vezi toată discuția)
Urmasii d-l 118/1990 si lg 189/2000 sunt scutite de impozit selicutza selicutza Urmasii Decretului - Lege nr. 118/1990 si Legii nr. 189/2000 sunt scutiti de la plata imozitului pe cladiri si teren. Ma refer la sotii/sotiile beneficiarilor ... (vezi toată discuția)
Pensionar, fost deportat in baragan donau44 donau44 Pensionar, fost deportat in Baragan, 1952-1956 beneficiez de indemnizatie conform lege 118/1990, am inteles scutita de impozit; la fel scutit de impozit pe ... (vezi toată discuția)