Forum Discuţii juridice Executare silită suma minima pt executare silita imobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

suma minima pt executare silita imobiliara

Daca de exemplu am o sulta de platit de 80000 lei plus cheltuielile si onorariu BEJ de 8500 lei total 88500 lei .Achit partial din sulta doar 73500 lei ca mai mult nu am.Pt restul de 15000 lei executarea silita imobiliara se poate sista,eventual sa-mi faca poprire pe salariu sau pe bunuri mobile?
Am inteles ca pt sume mai mici de 10000 lei nu se face executare imobiliara. Scazand din sulta de 80000 lei cei 73500 lei ramane de achitat o sulta de 6500 deci sub pragul de 10000 lei Daca se includ in calcul si cheltuielile BEJ suma se ridica la 15000 lei, peste prag. Intrebarea e daca pragul de 10000 se refera strict la sulta sau la totalul ce il am de achitat.? ( sulta + onorariu executor)
Este vorba de suma datorată de către debitor, care evident că include și cheltuielile de executare.
Multumesc
Gresit domnule Ilie 1111 E vorba de creanta datorata de debitor in baza unui titlu executoriu.Or cheltuielile si onorariul executorului constituie titlu executoriu pt creditor Ca se recupereaza ulterior de la debitor e altceva. Prin urmare nu se includ in cei 10.000 lei
ContSters403290, utilizator
Așa e, legea vorbește de creanța rezultată din titlul executoriu.