Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... datorii eos ksi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

datorii eos ksi

buna ziua!sunt intr o situatie disperata!cei de la eos ksi mi au preluat datoria catre vodafone,am inceput deja de 2 luni achitarea datoriei,insa este destul de mare,1500 ron iar culpa apartine fostului meu prieten care a ''binevoit'' sa imi foloseasca abonamentul...oricum fiind pe numele meu...insa vineri primesc din nou un apel de la cei de la eos #-o ,prin care sunt anuntata ca cei dea raiffeisen bank au trimis dosarul la ei pt recuperarea datoriei de 1800 :O ron,mentionez ca ultrior acestui fapt,fusesem contactata de raiffeisen bank pt a invceia un acord de achitare a intregului debit.3300 ron in 3 luni,zic ei cu reducere de 10% din cat ar fi trbuit sa platesc....prima luna am achitat o integral iar c ea de a 2 a 1050 ron,a 3 luna am intrat in imposibilitate de plata.toate acstea se intamplau in momentul in care eu deja intrasem in somaj,aprilie anul curent...asa ca dupa cum va puteti inchipui am incercat sa le explic celor de la eos ca cei 450 ron pe care ii primesc lunar nu i pot distribui integral catre ei...m au amenintat ca pot fi data in judecata...mentionez ca nu am nici un bun pe numele meu iar creditul de la raiffeisen era de nevoi personale,obtinut in 2007,in valoare de 2600 ron.desi am achitat din intelegerea de plata 2150 cei de la raiifeisen au binevoit sa dea datoria la eos si cuantumul sa fie 1800 ron.sunt disperata,nu stiu cum sa procedez sa fie bine,vreau ca acest cosmar sa se incheie...
Apelati la un avocat care sa le trimita o notificare in vederea prezentarii la o conciliere!
La conciliere negociati cu reprezentantul lor conditiile si termenele de plata!
SUCCES!
=D>
Nu cred ca va trebuie avocat.

Veti achita cand veti putea.
Penal nu veti raspunde si ati fost de buna-credinta.
Nu va mai panicati daca va suna.
va multumesc f mult pt raspuns!am mai auzit variante ca daca platesc cat am ei oricum vad bunavointa de plata,pe care de altfel le am si garantat o telefonic.ar trebui sa platesc 100 ron sapt aceasta pt datoria de la raiffeisen,insa nu posed aceasta suma,voi putea achita probabil 20 sau 30 ron.le am spus celor de la eos ca le pot face dovada somajului si a faptului ca doresc sa platesc.nu stiu cum sa mai vb cu ei.cea care mi a preluat dosarul pt vodafone a fost destul de maleabila,dar nu stiu daca doamna care a preluat dosarul raiffeisen este la fel...m au amenintat ei cu fel si chip...nu stiu ce repercursiuni pot exista...eu vreau sa fie bine pt ca neplata acestor datorii nu a survenit din rea vointa ciu din incapacitate..anul trecut am avut multe probleme si nici anul acesta nu s a lasat mai prejos...va multumesc inca o data pt sfat si daca se ppoate astept un raspuns mai detaliat si un sfat cum as putea aborda problema daca mai suna.mii de multumiri!:((