Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatii nefondate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatii nefondate

Buna ziua.
Am primit o citatie de la politie cum ca sunt implicat intr-un furt. Am fost la interogatoriu si poveatea este urnatoarea.
O fosta amica (nu mai avem nici un fel de relatii in prezent) a formulat o plangere cun ca eu, la sfarsitul lunii mai, i-as fi sustras din apartament bijuterii in valoare de 10.000 lei. Nu am fost niciodata la ea acasa.Fata respectiva avand parinti exigenti, le-a comunicat acestora ca eu sunt prietenul ei (probabil am mutrã de om bun). Mentionez ca aceasta,in decembrie anul trecut, m-a solicitat prin intermediul facebook sa vin la dansa acasa pentru a ma prezenta parintilor ei si sa o lase de craciun la munte.nu am dat curs solicitarii.
Am prezentat aceasta conversatie comisarului sef care se ocupa de caz. Acesta a mai interogat o prietena de-a reclamantei iar in urna interogarii mi-a comunicat faptul ca sun nevinovat si ca voi primi acasa citatie pentru clasarea cazului
Intrebarea mea este urmatoarea.. Dupa clasarea acestui caz, pot depune plangere pentru denuntare calomnioasa si sa cer despagubiri? Aceasta fata mi-a folosit imaginea si mi-a defaimat onoarea in fata parintilor si prietenilor ei .Nu mi se pare normal sa depui plangere impotriva oricui si sa nu fii tras la raspundere in cazul in care plnagerea se dovedeste a fi nefondata
Danmsm, utilizator
Dacă a mințit ca ati fost în apartament ar trebui condamnata.

Poate însă să scape dacă are noroc.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat