Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiuni informatice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiuni informatice

Buna ziua. Am si eu o mare problema,dar si cateva dileme in acelasi timp. Pe data de 11 mai 2016,la ora 06.10,am avut "onoarea" de a primi in locuinta pe domnii de la Diicot,insotiti de "celebrii" mascati,care mi-au prezentat un mandat de perchezitie domiciliara emis de un judecator al Tribunalului D. Mi-au citit continutul mandatului,in care era mentionat ca se cauta probe legate de savarsirea infractiunii de.....PORNOGRAFIE INFANTILA!!! Va dati seama ca am ramas efectiv stupefiat,nici nu stiam ce prevede acea infractiune....Mi-au ridicat din casa hardisk-ul din laptop,mai multe telefoane mobile,cartele sim,stickuri si carduri de memorie,cd-uri,cam tot ce reprezenta spatiu de stocare media,plus doua carduri bancare. Le-au sigilat,au intocmit procesul-verbal,mi-au cerut un nr.de contact(sotiei i-au lasat telefonul),dupa care mi-au spus sa astept pt.ca voi fi contactat de cei care au trimis mandatul de perchezitie spre executare(eu sunt din jud.N,mandatul a fost emis de judetul D,iar lucratorii de la mine din judet l-au pus in executare). Am asteptat vreo doua luni si jumatate si nu am primit niciun raspuns. Am incercat sa iau legatura cu procurorul care se ocupa de caz,dar acesta a refuzat sa vorbeasca la tel.cu mine,spunandu-mi sa fac orice comunicare in scris. I-am scris oficial,cerand restituirea bunurilor ridicate la perchezitie,intrucat nu erau bunuri interzise de lege,le detineam legal si nu savarsisem niciodata ilegalitati legate de pornografie infantila. Bineinteles ca cererea mea a fost catalogata drept plangere impotriva actelor procurorului,mi s-a refuzat inapoierea bunurilor pe motiv ca vor fi supuse ulterior impotriva unei perchezitii informatice,iar referitor la lamurirea motivului expus in mandat,prim-procurorul a mentionat ca este "o eroare materiala evidenta", ca de fapt motivul a fost pt.ridicarea de probe legate de savarsirea de infractiuni informatice. Ulterior am aflat ca s-au facut perchezitii in 5 locatii,peste tot cu motivarea " pornografie infantila",inclusiv la mama mea,care locuieste un etaj mai sus si de unde nu s-a ridicat nimic. Abia pe data de 23 august am fost contactat telefonic de lucratorii de la Diicot D.,care m-au rugat sa ma prezint pt.efectuarea perchezitiei informatice. Am fost la ei pe 23 august,au facut copii la bunurile retinute,apoi am fost chemat iarasi pe 1 sept.anul curent intrucat nu au reusit sa finalizeze copiile pe data de 23. Orice chemare la ei se face telefonic,nu am primit vreodata o invitatie sau alt inscris pt.a ma prezenta. Nu am fost audiat niciodata,nu am nicio calitate in dosarul penal inceput,peste tot sunt "persoana numita" sau " persoana perchezitionata". S-a intocmit procesul-verbal de perchezitie informatica(au scos separat mandar de perchezitie informatica),in care mi-au adus la cunostinta ca s-au gasit intr-o extensie a memorii virtuale mai multe numere ce par a fi ale unor carduri bancare,precum si cateva programe specifice pt.citirea/scrierea de carduri. In final,mi s-a oprit la ei doar hardiskul de la laptop si telefonul personal,restul fiindu-mi inapoiate,inclusiv cardurile bancare ridicate si care s-a constatat ca sunt autentice. A ramas sa ma contacteze ei iarasi telefonic,peste vreo doua saptamani,cand sa ma prezint pt.a sta de vorba cu procurorul,care momentan este in concediu. In concluzie,nu mi s-a luat nicio declaratie,nu mi s-a inceput urmarirea urmarirea penala,nu am nicio calitate in acest dosar. Este legal cum au procedat procurorul de caz si lucratorii de la diicot? Mentionez ca laptopul era achizitionat din afara tarii,anul trecut prin vara-toamna,cand mai mergeam in Franta de unde aduceam masini spre vanzare,iar cat stateam acolo ma cazam la hotel F1,un hotel ieftin unde se cazeaza foarte multi romani. Nu contest faptul ca s-a gasit ceva pe hardul din laptop,eu nu sunt investigator ca sa interoghez oamenii cu ce se ocupa. Eu l-am folosit doar in scop personal,ocazional si mai mult pt.a descarca pozele din telefon pe laptop. Multumesc pentru rabdarea de a fi citit aceasta postare pana la capat si va rog frumos sa imi dati un sfat,o parere,daca s-a actionat legal in aceasta speta in ceea ce priveste perchezitiile domiciliare si informatice si la ce sa ma astept. Nu am nicio masura preventiva,de fapt nici nu poate fi vorba de asa ceva atat timp cat nu am o calitate in acest dosar penal. Nu sunt persoane arestate in cauza,majoritatea fiind plecati din tara,unul stabilit cu familia in Canada si unul prin Anglia,unde locuieste si nu a mai fost de 7 ani acasa. Va multumesc
S-a procedat legal.

Atata vreme cat va stiti nevinovat si cat nu se dispune continuarea urmaririi penale cu privire la persoana dvs., nu aveti de ce sa va faceti probleme.
Ce s-a găsit?
Judecătorul nu dădea mandat de percheziție dacă nu aveau ceva sigur.
Ati fost privilegiat. La o firma cu care lucrez le-au ridicat calculatoarele si abia dupa 1,5 ani au binevoit sa faca perchezitia informatica. Nu prea aveti ce face si nu puteti decat sa lasati lucrurile sa isi urmeze cursul lor greoi. Data viitoare sa va activati sistemele de criptare incluse in ultimele versiuni de windows si sa aveti instalat antivirus. Sunt extrem de putine sanse ca sa fie cineva din Romania in stare sa le sparga. De fapt a fost un caz prezentat aici acum cativa ani in care procurorul se ruga de acuzat sa ii dea parola!? Se poate intampla ca cineva sa va fi instalat un mic programel si calculatorul dumneavoastra sau ruoter-ul sa fie folosit de altcineva ca sa acceseze lucrurile de care sunteti acuzat. Sistemele de monitorizare indica doar adresa IP a router-ului (sau calculatorului) care acceseaza informatia.