avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inchidere cim prin pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inchidere cim prin pensionare

Cu data de 01.08.2016 s-au depus actele pentru pensionare ( varsta standard si stagiul complet de cotizare)Iintrebarea mea este daca s-a emis corect decizia de incetare a cim cu data de 01.09.2016 mentionand ca s-a depus o cerere de catre persoana in cauza pentru incetarea activitatii.Fac o paranteza si mai mentionez faptul ca persoana in cauza conf Art.56 C.mun.trebuia sa iasa la pensie anul trecut deci in 2015 luna mai.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:35, 5 Septembrie 2016
In luna mai 2015 , trebuia sa se constate incetarea de drept a c.i.m., in baza art.56 alin.1 lit.c C.mun.


... daca s-a emis corect decizia de incetare a cim cu data de 01.09.2016 mentionand ca s-a depus o cerere de catre persoana in cauza pentru incetarea activitatii. ...


Cu ce articol s-a incetat c.i.m. ?
CU ART 56 LIT C
Opinia mea este ca nu s-a procedat corect .. art.56 alin.1 lit.c C.mun. era aplicabil in luna mai 2015 si nu acum.
Va rog sa imi spuneti cum este corect in acest noment sa intocmesc decizia de incetare a cim
Daca s-a emis decizia in baza art.56 alin.1 lit.c C.mun., ati si comunicat-o salariatului ?

Alte discuții în legătură

Incetare c.i.m. pensie de invaliditate gr.ii mary2015 mary2015 Buna ziua ! Un salariat aflat in concediu medical inca de la inceputul anului ,a prezentat astazi , 24.08.2016 decizia medicala privind ... (vezi toată discuția)
Incetare cim in cazul unui salariat invalid gradul 1. ami_ru ami_ru Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Avem un salariat care are decizie medicala asupra capacitatii de munca cu incadrare la [b]gr. 1 ... (vezi toată discuția)
Pensionat limita varsta in timpul co medical AndreeaStefan AndreeaStefan Buna ziua, Am o salariat care si-a depus dosarul pentru limita de varsta in septembrie 2015. Decizia a iesit pe 09.12.2015 .Problema mea este ca salariatul ... (vezi toată discuția)