Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inchidere cim prin pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inchidere cim prin pensionare

Cu data de 01.08.2016 s-au depus actele pentru pensionare ( varsta standard si stagiul complet de cotizare)Iintrebarea mea este daca s-a emis corect decizia de incetare a cim cu data de 01.09.2016 mentionand ca s-a depus o cerere de catre persoana in cauza pentru incetarea activitatii.Fac o paranteza si mai mentionez faptul ca persoana in cauza conf Art.56 C.mun.trebuia sa iasa la pensie anul trecut deci in 2015 luna mai.
In luna mai 2015 , trebuia sa se constate incetarea de drept a c.i.m., in baza art.56 alin.1 lit.c C.mun.

... daca s-a emis corect decizia de incetare a cim cu data de 01.09.2016 mentionand ca s-a depus o cerere de catre persoana in cauza pentru incetarea activitatii. ...

Cu ce articol s-a incetat c.i.m. ?
CU ART 56 LIT C
Opinia mea este ca nu s-a procedat corect .. art.56 alin.1 lit.c C.mun. era aplicabil in luna mai 2015 si nu acum.
Va rog sa imi spuneti cum este corect in acest noment sa intocmesc decizia de incetare a cim
Daca s-a emis decizia in baza art.56 alin.1 lit.c C.mun., ati si comunicat-o salariatului ?