Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna intrerupt de concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna intrerupt de concediu prenatal

Ce se intampla in cazul in care nu reusesc sa efectuez zilele de concediu aferente acestui an pentru ca intru in prenatal?Ar trebui sa nasc in ianuarie 2017.
1.Daca ma intorc la munca in ianuarie 2019 il pot recupera si apoi sa il efectuez si pe cel corespunzator anului 2019?
2.Daca ma intorc la munca in octombrie 2018 il pot efectua?Daca da, pot beneficia de stimulentul de insertie chiar daca intru direct in concediu de odihna?
martin77, utilizator
Extras din Codul Muncii :
Art. 145.
......
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
(5) In situatia in care incapacitatea temporara de munca sau concediul de maternitate, concediul de risc maternal ori concediul pentru ingrijirea copilului bolnav a survenit in timpul efectuarii concediului de odihna anual, acesta se intrerupe, urmand ca salariatul sa efectueze restul zilelor de concediu dupa ce a incetat situatia de incapacitate temporara de munca, de maternitate, de risc maternal ori cea de ingrijire a copilului bolnav, iar cand nu este posibil urmeaza ca zilele neefectuate sa fie reprogramate.
(6) Salariatul are dreptul la concediu de odihna anual si in situatia in care incapacitatea temporara de munca se mentine, in conditiile legii, pe intreaga perioada a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.

Asadar, dupa terminarea concediului de maternitate aveti doua optiuni :
1. sa efectuati restul zilelor de concediu dupa ce a incetat concediu de maternitate si apoi sa intrati in CCC.

2. sa-l reprogramati dupa terminarea concediului pentru cresterea copilului, in situatia in care din concediu de maternitate intrati in CCC.