Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Control judicar - Schimbarea domiciliului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Control judicar - Schimbarea domiciliului

Cum se poate schimba domiciliul in control judiciar? In momentul de fata ca restrictie a controlului judiciar nu am voie sa parasesc localitatea decat si strict pentru a ma deplasa la munca in mun. Bucuresti, doresc sa imi inchiriez o locuinta in Bucuresti ca sa nu mai fac naveta. Trebuie facuta cerere de modificare a controlului judiciar sau trebuie doar sa anunt instanta?
Trebuie sa obțineți în scris aprobarea schimbării domiciliului.
Dacă aveți avocat vorbiți cu el.
Trebuie analizate mai multe aspecte de la dosar pentru o asemenea solicitare.
@cori1, depinde cine a dispus masura controlului judiciar si depinde care este continutul masurii de control judiciar, insa in principiu este aplicabil urmatorul text de lege:
Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpatul trebuie să respecte următoarele obligaţii:
[...]
b) să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei;
[...]

Cu alte cuvinte este posibil si legal sa va schimbati domiciliul, daca si numai daca nu a fost dispusa obligatia de la alin.2 al art.215 Cpp
a) să nu depăşească o anumită limită teritorială, fixată de organul judiciar, decât cu încuviinţarea prealabilă a acestuia;

Daca lecturati textele de mai sus, devine evident ce aveti de facut (cu sau fara avocat).
Mai trebuie și o motivare temeinica în afara de lege.
Conform legii pare simplu dar în practica am văzut ca peste 80% din astfel se solicitări se resping.
De principiu, solicitarea îmi pare de buna cuviință însă fără a se cunoaște ce exista la dosar...cu temei se poate afirma ca nu se poate estima ce ar ieși...deși pare simplu...
Cea mai buna motivare este adevarul, si nu contest ca 80% din cereri se resping pentru ca probabil se intemeiaza pe un adevar tras de par pe principiul eu-s destept, restu-s prosti.
Si este clar ca fara a se cunoaste ce exista la dosar putem emite doar pareri teoretice (ar fi si culmea sa oferim garantii aici).
Adevărul judiciar știți bine ca nu este întotdeauna întocmai cu adevărul pur.

În justiție în cazuri asemănătoare de-a dreptul izbitor în privința situației de fapt se pot da soluții diferite.
Modul de redactare și apărarea este cea care face diferența...e bine sa știți.

Dacă ii veți întreba pe cei care au pierdut un proces va vor spune ca...au spus adevărul...
Ce credeți ca vor spune ca vor face la un alt proces referitor la adevăr?

Adevărul poate ajuta doar atunci când ii este recomandat omului...de cei în măsură să îl dea...

În justiție nu se pot da garanții pentru ca în justiție nu exista niciodată un proces câștigat 100%.

În plus...nici nu este permis...