Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Control judicar - Schimbarea domiciliului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Control judicar - Schimbarea domiciliului

Cum se poate schimba domiciliul in control judiciar? In momentul de fata ca restrictie a controlului judiciar nu am voie sa parasesc localitatea decat si strict pentru a ma deplasa la munca in mun. Bucuresti, doresc sa imi inchiriez o locuinta in Bucuresti ca sa nu mai fac naveta. Trebuie facuta cerere de modificare a controlului judiciar sau trebuie doar sa anunt instanta?
Spune asta
-nu va depăşi raza localităţilor: comuna XXXXXXXX şi Bucureşti decât şi strict doar pentru a se prezenta la instanţa de judecată şi la locul său de muncă SC XXXXXXXX SRL situat în Bucureşti, str.XXXXX nr.XXX, urmând ca organele de supraveghere să stabilească traseul de deplasare; -să nu se deplaseze şi /sau frecventeze baruri, cluburi şi asemenea gen de localuri;
Politistul care a facut traseul a pun pe itinerariu si orele in care pot sa ma deplasez, controlul acesta judiciar este o un arest la domiciliu mascat, vreau sa ma mut in Bucuresti pentru ca sunt nevoit sa schimb mai multe mijloace de transport ca sa ajung la munca mai ales ca imi trebuie in jur de 2 ore dus si 2 ore intros pentru naveta. Daca nu o sa imi acepte cererea ce pot sa fac ca sa ma bage din nou in arest la domiciliu? Pot sa fac o cerere sa imi schimbe controlul judiciar cu arest la domiciliu?

Cu privire la schimbarea domiciliului vi s-a raspuns deja. Ce se poate intampla in urma solicitarii dvs. este deja o necunoscuta, nu putem presupune ce se va decide, insa in principiu nu vad motive sa va refuze, atata vreme cat Bucurestiul este trecut in continutul masurii dispuse.

De ce doriti sa fiti in arest la domiciliu? Arestul la domiciliu este o masura mai dura decat controlul judiciar. Va stiti cu musca pe caciula si doriti o deducere a perioadei de arest la domiciliu din eventuala pedeapsa dispusa, sau cum? Explicati un pic ...

In principiu, nu vi se va dispune o masura preventiva mai dura decat cea care se impune in mod normal deoarece textul de lege precizeaza clar - Orice măsură preventivă trebuie să fie proporţională cu gravitatea acuzaţiei aduse persoanei faţă de care este luată şi necesară pentru realizarea scopului urmărit prin dispunerea acesteia.
Si daca se va dispune masura arestului fara ca aceasta sa fie in fapt necesara, ulterior veti spune ca ati fost abuzat de catre organele statului.

Ideal si important este sa va desfasurati viata cu buna-credinta si in limitele trasate in continutul masurii dispuse, iar daca este cazul sa va mutati mai aproape de locul de munca, faceti cererea respectiva.
Nu am incredere in justitie, imi este rusine ca traiesc in tara asta, platesc taxe si impozite ca sa imi faca manevre parchetul, nu este prima data cand sunt trimis in judecata nevinovat, am mai fost trimis si in urma cu 3 ani, sunt trimis in judecata pentru trafic de droguri de risc sub forma oferirii cu titlu gratuit si am beneficiu de 4000 de ron, beneficiu realizat in urma unei declaratii data in ziua in care am primit rechizitoriu nu am avut posibilitatea sa cer confruntare cu persoana mincinoasa iar in acest moment persoana a plecat din tara, au fost inlaturate toate probele care erau in favoarea mea, sunt amenintat sa imi recunosc acuzatia, mi-au inschenat trafic sub forma de vanzare dar la parchet am spus verbal sa administreze anumite convorbiri telefonice din care imi demonstram nevinovatia dupa asta mi s-a spus ca am fost scos de la vanzare dar am ramas cu oferirea dar convorbirile respective nu au fost administrare in dosar pentru a lasa loc de interpretare, parchetul favorizeaza singura persoana care aduce acuzatii importiva mea, persoana respectiva este recidivist dar in urma declaratiilor date impotriva mea ii s-a promis faptul ca o sa se ascunda acest lucru si nu o sa ii se puna la aceasta condamnare pedeapsa anterioara, in tot dosarul nu apare faptul ca persoana respectiva era in termenul de incercare, dupa ce am tipat in instanta la 3 termene procurorul a recunoscut ca are antecedente dar nu si ca este in termenul de incercare. Am avut telefonul interceptat timp de 3 luni si nu au descoperit nimic legat de infractiune. Nu ii intereseaza adevarul vor doar sa ma condamne. Sunt trimis in judecata pe 4 declaratii care nu se leaga intre ele si se observa faptul ca toti mint in declaratii. Nu au gasit la mine acasa decat o cantitate pentru o tigare. Este exact cum ai spune nu ai furat dar plateste prejudiciul. Ati mai intalnit o asemenea acuzatie de oferire cu titlu gratuit dar cu beneficiu?
cori1, utilizator
Nu cred ca isi poate da cineva cu parerea asupra unor chestiuni din dosar, fara sa vada dosarul. Chiar daca am plange acum pe umarul dvs. nu va ajuta cu nimic, asta-i adevarul.

Pana se va dispune o solutie in cauza penala, sunteti considerat nevinovat.
Sunt pe control judiciar miam schimbat domiciliul cu tot cu buletin ce trebuie sa fac ma pot muta la adresa respectiva sau trebuie sa astept vreo confirmare de la procuror