Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reangajarea mamelor pe PFA suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reangajarea mamelor pe PFA suspendat

Buna ziua!
Daca avem un PFA cu activitatea suspendata, care a avut la un moment dat o angajata ce a iesit in concediu de crestere a copilului, la incheierea acestuia PFA-ul e obligat sa o reangajeze desi nu mai are activitate practic? Sau sa-i plateasca salarii compensatorii?

Multumesc!
I se inceteaza contractul individual de munca cu art. 56 (1), lit. a) din Codul muncii si va putea beneficia de indemnizatie de somaj.
@ ralucata

Nu aveti cum s-o angajati, avand in vedere ca PFA-ul este suspendat .

Ii puteti inceta c.i.m. in baza art.65 C.mun. - activitatea PFA-ul este suspendata si PFA-ul nu este persoana juridica.

Obligatia de plata a salariilor compensatorii trebuie sa fie mentionata in c.i.m., in regulamentul intern al societatii sau in contractul colectiv de munca aplicabil.

In lipsa unor astfel de prevederi , nu sunteti obligat sa-i acordati salarii compensatorii.
Cornel Vasile, Consilier juridic