Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... De ce nu pot recupera in apel cheltuielile de judecata ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

De ce nu pot recupera in apel cheltuielile de judecata efectuate la fond?

Am avut un proces la tribunal in calitate de parat pe care l-am pierdut. Am facut apel la curtea de apel si am castigat definitiv. Avocatul m-a taxat de doua ori si pt procesul de la tribunal si pt cel de la curte. Avocatul a facut cerere de complectare dispozitiv pt cheltuieli de judecata si au fost acceptate doar cele de pe chitanta depusa la curte. Nu trebuiau si cele de pe chitanta de la tribunal.
In situatia in care ati pierdut in prima instanta si apoi ati castigat in apel atunci instanta de apel trebuia sa va acorde si cheltuielile din prima instanta, in masura in care existau acte la dosar care sa le dovedeasca.

Instanta de apel nu putea acorda cheltuielile din prima instanta numai in situatia in care ati fi castigat si nu le-ati fi solicitat atunci, dar in situatia dvs. procesul fusese pierdut in acest ciclu procesual.

Daca nu mai aveti deschisa calea de atac a recursului (aceasta se determina in functie de obiectul cauzei) atunci nu se mai poate remedia problema cheltuielilor din prima instanta ce au fost omise.

Oricum, aveti posibilitatea sa faceti proces separat prin care sa solicitati cheltuielile din prima instanta si astfel nu ramaneti cu nicio pierdere. Vorbiti cu avocatul dvs. care stie ce trebuie sa faca.

PS: Avocatul nu v-a "taxat" de doua ori. Pentru fiecare ciclu procesual se percepe un onorariu diferit.
Utilizator0101, utilizator