Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... valorificare grupa II de munca pentru pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

valorificare grupa II de munca pentru pensionare

In urma depunerii dosarului pentru pensionare am primit o decizie de respingere a cererii de inscriere la pensie limita de varsta, intrucat nu a fost valorificata toata perioada de grupa II inscrisa in cartea de munca(respectiv 12 ani,7 luni si 21 zile).Din aceasta mi-a fost respinsa perioada cuprinsa intre 01.02.1988- 01.06. 1991, in care am avut functia de sef compartiment CTC, pe motiv ca aceasta nu se regaseste nominalizata in HG nr.1223/1990. Din cate am citit in aceasta H.G. nu se face nici o nominalizare a functiilor pentru care se acorda grupa II ci se specifica ca nominalizarea se face de Consiliile de Administratie impreuna cu sindicatele din unitati.
Mentionez ca in cartea de munca este consemnata inclusiv perioada in care am fost sef comp. CTC cu incadrare in grupa II 100%. Cum pot rezolva problema valorificarii si acestei perioade cu incadrarea la grupa II de munca.
faceti contestatie administrativa la Comisia Centrala de Contestatii. Apoi va adresati Tribunalului din judetul in care domiciliati si solicitati valorificarea in integralitate a adeverintei si emiterea deciziei de pensionare, cu plata retroactiva a pensiei incepand cu prima zi a lunii urmatoare a datei la care ati depus cererea de pensionare
Solicitati firmei sa va elibere o copie dupa decizia interna, anuala de nominalizare a lucratorilor in grupe de munca pe locurile de munca/ posturile de lucru/ meseriile/ activitatile pentru care s-a primit avizul ITM ca fiin incadrate in grupe de munca.
Depuneti aceste documente la adresa de contestare a deciziei de pensionare. Aceste documente va pot fi utile si daca veti deschide actiune in instanta impotriva casei de pensii.