Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... de cate ori poti studia o scoala postliceala finantata ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

de cate ori poti studia o scoala postliceala finantata de buget?

Daca am absolvit o scoala postliceala finantata de la buget, ma pot inscrie la o a doua scoala postliceal finantata de la buget?
Potrivit art.44 alin.6 din Legea nr.1/2011, scolarizarea în învăţământul postliceal de stat, organizat în conformitate cu prevederile prezentei legi, se finanţează prin bugetele locale ale unităţilor administrativ-teritoriale, din sumele defalcate din venituri ale bugetului de stat şi din venituri ale bugetelor locale. Şcolarizarea poate să fie finanţată şi de către solicitanţi, persoane fizice sau juridice, prin contract încheiat cu unitatea de învăţământ care asigură şcolarizarea. Statul susţine şi stimulează, inclusiv financiar, programe de studiu pentru învăţământul postliceal, în parteneriat public-privat.

Prin urmare, exista posibilitatea sa urmati cursurile gratuite sau sa achitati o anumita taxa.