Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie pentru anii lucrati la grupa a 2 a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie pentru anii lucrati la grupa a 2 a de munca

ma numesc Petrut nascut in septembrie 1957 am vechime 27 de ani si o luna din care 25 si 4 luni la grupa a 2 a lucrati pina in 2002 apoi 12 ani in Italia asi dori sa stiu virsta pensionarii (anii din It sunt luati in calcul alaturi de ce 27.. ?) multumesc
Grupele superioare de munca I si II au fost pana la 31/03/2001.
Anii lucrati in Italia se aduna la stagiu.
Nu intra in calculul pensiei.
Din datele postate rezulta ca aveti dreptul la pensie de limita de varsta la 59 de ani si 6 luni(Martie 2017).
Pentru reducerea cu 5 ani si 6 luni a varstei standard(65) de pensionare am luat in calcul 24 de ani de grupa II in procent de 100%.
multumesc mult am 100%- insa am omis sa adaug perioada de ucenicie de 2ani pentru care am certificatul de absolvire pe care scrie "2 ani ucenicie,teorie 8 luni" eliberat in1974 si o adeverinta in care scrie ca uceniciea a fost facuta in aceleasi conditi de munca cu muncitorii ma poate ajuta ? multumesc
Gasiti raspunsul aici:

[ link extern ]