Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestarea regulamentului de organizare si functionare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestarea regulamentului de organizare si functionare

Cum poate fi contestat un articol din regulamentul de organizare si functionare care incalca prevederile legale si care este procedura?
Despre ce sector este vorba ,bugetar sau privat ?
nicolas1982 a scris:

Cum poate fi contestat un articol din regulamentul de organizare si functionare care incalca prevederile legale si care este procedura?

Sigur va referiti la ROF(regulament de organizare si functionare) si nu la ROI (regulament de ordine interioara) sau RI(regulament intern) cum este cunoscut in legislatia muncii-Codul Muncii?
Regulamentul de Organizare si Functionare (ROF) cuprinde in principal detalierea structurii organizatiei si nu stiu ce ati putea contesta...
Asadar,daca va referiti la ROI(RI) Codul Muncii art245 precizeaza:

art 245

(1) Orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.
(2) Controlul legalităţii dispoziţiilor cuprinse în regulamentul intern este de competenţa instanţelor judecătoreşti, care pot fi sesizate în termen de 30 de zile de la data comunicării de către angajator a modului de soluţionare a sesizării formulate potrivit alin. (1).

Sesizati angajatorul asupra incalcarii reglementarilor legale cu dovezi ,acesta este obligat sa va dea o solutie de rezolvare a sesizarii dvs. Puteti sesiza instanta judecatoreasca in termen de 30 de zile de la comunicarea solutiei de catre angajator .
Sectorul bugetar

Intrebarea mea se refera la ROF, (regulamentul de organizare si functionare). Pentru Rgulamentul Intern am gasit procedura de conestare.
Articolul din ROF la care fac referire prevede exact contrar fata de prevederea legala.
Am sesizat angajatorul si in scris si verbal cu privire la acest aspect insa a refuzat sa intre in legalitate.
Termenul de depunere a contestatiei la tribunal este tot de 30 de zile asa cum prevede Codul Muncii pentru RI?

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Intrebarea mea se refera la ROF, (regulamentul de organizare si functionare). Pentru Rgulamentul Intern am gasit procedura de conestare.
Articolul din ROF la care fac referire prevede exact contrar fata de prevederea legala.
Am sesizat angajatorul si in scris si verbal cu privire la acest aspect insa a refuzat sa intre in legalitate.
Termenul de depunere a contestatiei la tribunal este tot de 30 de zile asa cum prevede Codul Muncii pentru RI?
Codul Muncii se refera la controlul legalităţii dispoziţiilor cuprinse în regulamentul intern careeste de competenţa instanţelor judecătoreşti ce pot fi sesizate în termen de 30 de zile de la data comunicării de către angajator a modului de soluţionare a sesizării formulate .

Referitor la ROF termenul este cel mentionat in Legea 554/2004, in opinia mea.

art. Termenul de introducere a acţiunii
(1) Cererile prin care se solicită anularea unui act administrativ individual, a unui contract administrativ, recunoaşterea dreptului pretins şi repararea pagubei cauzate se pot introduce în termen de 6 luni de la:
a) data comunicării răspunsului la plângerea prealabilă;
b) data comunicării refuzului nejustificat de soluţionare a cererii;
c) data expirării termenului de soluţionare a plângerii prealabile, respectiv data expirării termenului legal de soluţionare a cererii;
d) data expirării termenului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. h), calculat de la comunicarea actului administrativ emis în soluţionarea favorabilă a cererii sau, după caz, a plângerii prealabile;
e) data încheierii procesului-verbal de finalizare a procedurii concilierii, în cazul contractelor administrative.
.....