Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Restabilire domiciliu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Restabilire domiciliu minori

Buna ziua!

Se da urmatoarea situatie :

Doi minori (fata 11 ani si baiatul 12 ani) nascuti dintr-o relatie de concubinaj, recunoscuti de tata.
Domiciliu obisnuit la mama, autoritate parinteasca comuna, program clasic de drept de vizita si gazduire pentru tata, pensie alimentara pentru tata.
Minorii sunt scolarizati din clasa 1 pana in prezent in localitatea cu domiciliul obisnuit.
Domiciliul obisnuit al fiecarui parinte este in Romania.

Situatie actuala mama minori :
- celibatara;
- un alt copil dintr-o alta relatie (devenit major la inceputul anului) incredintat prin hotarare judecatoreasca si care locuieste cu bunicii paterni de la 15 ani;
- fara servici si fara alte venituri lunare (doar pensia alimentara si alocatia copiilor);
- proprietara a domiciliului obisnuit al minorilor (casa cu 2 incaperi la sat);
- actualmente locuieste cu bunica materna si minori intr-un apartament 2 camere (49mp) luat in chirie la oras;
- ajutor financiar temporar si limitat din partea familiei

Situatie tata minori :
- celibatar;
- un alt copil dintr-o alta relatie (5 ani) incredintat de 3 ani spre crestere si educare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva
- proprietar rezidenta principala (apartament 3 camere 67mp)
- fara servici dar cu ajutor financiar lunar regulat din partea familiei
- elev postliceala (reconversie profesionala)

Situatie minori:
- amandoi sunt in clasa a 6-a
- relatii aproximativ normale cu tatal si fratele vitreg
- dorinta lor de a ramane langa mama si bunica materna

Evenimente :
In ianuarie, mama a plecat la munca in Anglia. In august a venit in tara pentru o scurta perioada cu scopul de a face pasapoartele minorilor si ca sa-i scoata din tara. Tatal s-a opus (motive bine intemeiate) ! Atunci, mama a inchiriat in oras un apartament si a cerut in instanta (prin ord. pres.) suplinirea consimtamantului tatalui sa transfere copiii de la scoala din sat la o scoala din oras, urmand ca acestia sa ramana cu bunica materna, iar mama s-a intors in Anglia. Mama a refuzat cu vehementa propunerea tatalui ca copiii sa ramana la el pana cand aceasta se reintoarce in tara.

Ordonanta presedentiala + proces de fond.

Mama vrea :
- suplinirea consimtamantului tatalui pentru a transfera copiii de la o scoala la alta (noul domiciliu al mamei)

Tatal vrea (prin cerere reconventionala):
- suplinirea consimtamantului mamei pentru a transfera copiii de la o scoala la alta (domiciliul stabil al tatalui)
- incredintare minori crestere si educare
- domiciliu obisnuit la tata
- pensie alimentara mama
- drept de vizita si gazduire clasic pentru mama si bunica materna
- obligarea mamei de a transmite tatalui toate actele copiilor
- dreptul tatalui de a percepe alocatia de stat a minorilor

Motivari !
Mama : sa plece in strainatate cu copiii si sa le ofere un viitor mai bun !
Tata : sa uneasca fratii vitregi sub acelasi acoperis si sa le ofere minorilor un complement de educatie !

Informatii importante :
- plecarea mamei in strainatate si schimbarea subita a domiciliului minorilor a fost tinuta secret, tatal fiind pus in fata faptului implinit
- minorii nu au vaccinarile la zi si se imbolnavesc relativ usor
- tatal este la zi cu pensia alimentara iar copilul acestuia este atasat emotional de minori
- bunica materna are 70 de ani si sufera de probleme serioase de sanatate
- dea lungul anilor, domiciliul obisnuit al minorilor nu a fost intretinut corespunzator si a ajuns aproape de nelocuit, punand in pericol viata ocupantilor pe timp de intemperii si sezon rece
- la inceputul lunii septembrie, mama s-a intors in Romania (banuiesc doar pe perioada derularii proceselor)
- domiciliul mamei (din buletin) este in oras
- chiria apartamentului este de 900 RON
- timp de cativa ani, mama a beneficiat/profitat de o pensie de boala pana in luna august, fiind declarata "inapta de munca"
- tatal trebuie sa introduca un proces de fond pentru a putea sustine cererea reconventionala
- minorii si fratele vitreg din partea mamei au trait impreuna mai bine de 10 ani

Concluziile tatalui !
In urma informatiilor de mai sus, privind varsta minorilor si analizand raportul venituri/cheltuieli impuse de aceasta schimbare, tatal considera ca minorii ar fi mult mai bine langa el decat langa mama. Ba mai mult, este ferm convins ca sustinerea si educatia care le-o poate da, este un complement important pentru bunul echilibru in viata minorilor.

Intrebari:
- In baza carui articol/legi tatal poate sa obtina ceea ce vrea pentru copiii?
- competenta judecatoriei este cea de pe raza domiciliului obisnuit al minorilor, a noului domiciliu sau a domiciliului tatalui ?

Multumesc tuturor celor care pot aduce lamuriri, sfaturi si exemple de scenarii/strategii !

Cu stima
Username33, utilizator
Ar fi bine sa precizați ce vrea tatal.
Ați scris prea mult ca sa se înțeleagă.

E posibil ca tatal sa aibă șanse egale cu mama.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Tatal vrea (cerut prin cerere reconventionala):
- suplinirea consimtamantului mamei pentru a transfera copiii de la o scoala la alta (domiciliul stabil al tatalui)
- incredintare minori crestere si educare
- domiciliu obisnuit la tata
- pensie alimentara mama
- drept de vizita si gazduire clasic pentru mama si bunica materna
- obligarea mamei de a transmite tatalui toate actele copiilor
- dreptul tatalui de a percepe alocatia de stat a minorilor