Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divor cu minorii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divor cu minorii

Buna ziua.
Sotul meu dupa 17 ani de casatorie din care 16 an in concubinaj si un 1 an cu acte, a hotarat impreuna cu familia lui compusa din masa si sora sa ma scoata afara din casa si dsa intoduca actiunea de divort. Noi in acesti 16 ani am cumparat o casa a fost pe numele sotului s-a vandut, dansul a luat bani. Mentionez faptul ca in urma acestei casatorii am doi copii unul de 12 ani si unul de 2ani. Eu lucrez la o croitorie pe un salariu de 1.000 lei pe luna. A profitat de faptul ca eu nu am pe nimeni si m-a scos in strada,. Nu stiu ce sa fac, bani nu am sa imi pun avocat , as dori sa las copii in custodia lui pentru ca el are bani si are si casa si sa plec din tara sa muncesc si sa imi iau si eu o casa. Va rog din suflet indrumatima la ce institutie sa ma adresez sa plec cu forme legale ca sa nu ma dea la bandon de familie si sa pot si eu sa trimit pachet copiilor si cand am sa pot veni in tara sa pot sa ii vad.
Multumesc.
Buna ziua,
Va trebui sa divortati, sa solicitati stabilirea domiciliului minorilor la tata desi cea mica e cam mica, sa va obligati la plata pensiei pentru minori.
Nu exista abandon de fanilie daca trimiteti pensie copiilor.
Nu exista nici parasirea domiciliului conjugal.
Solicitati stabilirea unui program de vizitare a minorilor prin actiunea de divort.