Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare judecatoreasca neprimita, apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare judecatoreasca neprimita, apel

Este posibil ca o hotarare judecatoreasca sa nu fie transmisa ambelor parti si astfel o parte sa piarda dreptul de a face apel? Si daca da partea care nu a primit-o ce mai poate face pentru a o putea apela?
Hotararea trebuie sa contina in mod obligatoriu adresa de domiciliu/resedinta a partilor conform art. 425 alin. (1) lit. c) Cod procedura civila. Daca lipseste domiciliul unei parti, atunci vorbim de o omisiune a instantei ce trebuie indreptata.

Daca ati ridicat sub semnatura hotararea de la dosar atunci nu mai este cazul sa solicitati comunicarea acesteia pentru ca ridicarea hotararii de la instanta de catre dvs. echivaleaza cu comunicarea acesteia.