Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Fiica mea din prima casatorie doreste sa dea o declaratie notariala ca nu vrea sa participe la masa succesorala dupa moartea mea. Se poate da o astfel de declaratie notariala?
Nu. Pactul asupra unei mosteniri nedeschise este interzis. Mostenirea se deschide prin moarte. la decesul dvs va pitea da acea declaratie de renuntare la succesiune in forma autentica la notar, in termen de un an de la decesul dvs.