Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Anulare CI
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Anulare CI

Buna ziua, va rog sa-mi raspundeti daca e obligatoriu dupa ce se oficializa cununia civila sa se anuleze CI la starea civila( persoana feminina) in aceeasi zi.Am fost anuntata de domna care oficeaza ca prin lege e obligata sa anuleze CI.Dupa cununie trebuie sa plec in strainatate si vrem sa facem toate procedurile dupa ce venim din concediu( 10 zile)Cu stima,Dana
Faceti-va pasaport inainte de casatorie ca sa puteti iesi cu el.
O sa vi se taie buletinul sigur daca va schimbati numele la casatorie.

HG 64/2011:
Art. 53
(1) După încheierea căsătoriei, ofiţerul de stare civilă anulează cartea de identitate a soţului care îşi schimbă numele de familie prin căsătorie; anularea se face prin tăierea colţului în care se află înscrisă perioada de valabilitate.
gi-jane2, moderator