avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar Penal !!!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar Penal !!!

Buna ziua.As dori sa ma interesez in numele unui prieten care are aceasta problema. A avut permisul suspendat si a fost prins de politie conducand pe perioada suspendarii permisului cu masina altcuiva....acum are dosar penal si as dori sa stiu cum se rezolva astfel de situatii si care sunt consecintele, in special as dori sa aflu si implicatiile unui dosar penal pentru ca nu am intalnit astfel de situatii si daca imi puteti explica ce prevede un dosar penal, care sunt pedepsele si interdictiile in cazul unui8 dosar penal si cum s-ar putea rezolva acest caz.Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Dan Top , Avocat 07:05, 25 August 2009
Dosarul penal presupune efectuarea de cerectari pentru tragererea la raspundere a invinuitului care dobindeste calitatea de inculpat si este trimis in judecata prin rechizitoriu, avind in vedere fapta instanta poate pronunta o pedepsa cu suspendarea conditionata a executarii, pedepapsa in acest caz este de la 1 la 5 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amanarea aplicarii pedepsei, conducere cu permis suspendat Norbert.Kovacs Norbert.Kovacs Buna seara, in 18.11.2019 am fost prins conducand cu permisul suspendat si mi sa facut dosar penal, in data de 21.10.2019 am primit decizia in care scria 8 ... (vezi toată discuția)
Condamnat la un an inchisoare cu suspendare alexandra1988 alexandra1988 Am un prieten pe care la prins politia conducand fara permis,de curand a aflat ca a fost condamnat pt aceasta fapta la 1 an inchisoare cu suspendare,termen ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru conducere fara permis albinavesela albinavesela buna ziua ,am si eu o antrebare am fost prins fara permis si mi_sa antocmit dosar penal am fost la procuratura si am primit o amenta contraventionala dar ... (vezi toată discuția)