Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar Penal !!!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar Penal !!!

Buna ziua.As dori sa ma interesez in numele unui prieten care are aceasta problema. A avut permisul suspendat si a fost prins de politie conducand pe perioada suspendarii permisului cu masina altcuiva....acum are dosar penal si as dori sa stiu cum se rezolva astfel de situatii si care sunt consecintele, in special as dori sa aflu si implicatiile unui dosar penal pentru ca nu am intalnit astfel de situatii si daca imi puteti explica ce prevede un dosar penal, care sunt pedepsele si interdictiile in cazul unui8 dosar penal si cum s-ar putea rezolva acest caz.Va multumesc anticipat
Dosarul penal presupune efectuarea de cerectari pentru tragererea la raspundere a invinuitului care dobindeste calitatea de inculpat si este trimis in judecata prin rechizitoriu, avind in vedere fapta instanta poate pronunta o pedepsa cu suspendarea conditionata a executarii, pedepapsa in acest caz este de la 1 la 5 ani