avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amanarea aplicarii pedepsei, conducere cu permis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amanarea aplicarii pedepsei, conducere cu permis suspendat

Buna seara, in 18.11.2019 am fost prins conducand cu permisul suspendat si mi sa facut dosar penal, in data de 21.10.2019 am primit decizia in care scria 8 luni de inchisoare si amanarea aplicarii pedepsei pe durata unui termen de suprabeghere de 2 ani, dupa ce primesc hotararea definitiva si ma duc sa o depun la serviciul rutier o sa primesc pemisul inapoi sau o sa il suspende pe 3 luni?
Salut imi poti spune si mie dacă pot prima amânare a aplicari pedepsei daca am fost prins sub influența substantelor psihoactive !o seara buna

Norbert.Kovacs a scris:

Buna seara, in 18.11.2019 am fost prins conducand cu permisul suspendat si mi sa facut dosar penal, in data de 21.10.2019 am primit decizia in care scria 8 luni de inchisoare si amanarea aplicarii pedepsei pe durata unui termen de suprabeghere de 2 ani, dupa ce primesc hotararea definitiva si ma duc sa o depun la serviciul rutier o sa primesc pemisul inapoi sau o sa il suspende pe 3 luni?

putin probabil dar teoretic se poate cred
Da, intervine suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice, vreme de 3 luni.


Instanta de judecata va avea in vedere criteriile generale de individualizare a pedepsei, in conformitate cu articolul 74 din Codul penal.


Asadar, la dozarea pedepsei, in vederea determinarii cuantumului pedepsei aplicate, instanta de judecata va avea in vedere conduita postinfractionala manifestata, urmarea imediata a infractiunii, scopul savarsirii faptei, precum si circumstantele atenuante pe care le prezinta inculpatul.


Asadar, instanta de judecata,in vederea unei juste individualizari a pedepsei, va tine seama de inscrisurile in circumstantiere, depuse de inculpat, de unde se contureaza profilul social al inculpatului.


Instanta de fond va avea in vedere faptul ca sunteti infractor primar, la primul conflict cu legea penala, putand dispune amanarea aplicarii pedepsei(articolul 83 din CODUL PENAL ).


Amanarea aplicarii pedepsei nu reprezinta o forma de condamnare.


Asadar, din institutia amanarii aplicarii pedepsei nu rezulta interdictii si decaderi ce rezulta dintr-o condamnare.

In acest caz, permisul de conducere nu este anulat.

In cazul suspendarii sub supraveghere, permisul este anulat.


Succes.

Ultima modificare: Miercuri, 6 Noiembrie 2019
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost prins conducând fără permis, având lângă mine soția gravidă, cu stare de rău, iar acum trebuie să mergem la poliție să dăm declarație. ce pot păți? A21zi A21zi Bună ziua.in martie am fost prins de poliția de frontera conducand fara permis,pe un drum intre doua sate.au făcut o constatare in care scrie ca soției ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan cristi_13 cristi_13 Buna seara. In data de 12.12.2016 la ora 3 noaptea am fost oprit de un echipaj de politie in Bucuresti. In aerul expirat a iesit 0.5 Am fost la sange si cam ... (vezi toată discuția)
Conducerea sub influenta bauturilor alcoolice isarescu isarescu Buna ziua, Pe data de 03.08.2015 am fost oprit de un echipaj de politie, in urma controlului in aerului expirat aveam 0,45, am fost dus pentru recoltare ... (vezi toată discuția)