Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amanarea aplicarii pedepsei, conducere cu permis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amanarea aplicarii pedepsei, conducere cu permis suspendat

Buna seara, in 18.11.2019 am fost prins conducand cu permisul suspendat si mi sa facut dosar penal, in data de 21.10.2019 am primit decizia in care scria 8 luni de inchisoare si amanarea aplicarii pedepsei pe durata unui termen de suprabeghere de 2 ani, dupa ce primesc hotararea definitiva si ma duc sa o depun la serviciul rutier o sa primesc pemisul inapoi sau o sa il suspende pe 3 luni?
Salut imi poti spune si mie dacă pot prima amânare a aplicari pedepsei daca am fost prins sub influența substantelor psihoactive !o seara buna

Norbert.Kovacs a scris:

Buna seara, in 18.11.2019 am fost prins conducand cu permisul suspendat si mi sa facut dosar penal, in data de 21.10.2019 am primit decizia in care scria 8 luni de inchisoare si amanarea aplicarii pedepsei pe durata unui termen de suprabeghere de 2 ani, dupa ce primesc hotararea definitiva si ma duc sa o depun la serviciul rutier o sa primesc pemisul inapoi sau o sa il suspende pe 3 luni?

putin probabil dar teoretic se poate cred
Da, intervine suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice, vreme de 3 luni.

Instanta de judecata va avea in vedere criteriile generale de individualizare a pedepsei, in conformitate cu articolul 74 din Codul penal.

Asadar, la dozarea pedepsei, in vederea determinarii cuantumului pedepsei aplicate, instanta de judecata va avea in vedere conduita postinfractionala manifestata, urmarea imediata a infractiunii, scopul savarsirii faptei, precum si circumstantele atenuante pe care le prezinta inculpatul.

Asadar, instanta de judecata,in vederea unei juste individualizari a pedepsei, va tine seama de inscrisurile in circumstantiere, depuse de inculpat, de unde se contureaza profilul social al inculpatului.

Instanta de fond va avea in vedere faptul ca sunteti infractor primar, la primul conflict cu legea penala, putand dispune amanarea aplicarii pedepsei(articolul 83 din CODUL PENAL ).

Amanarea aplicarii pedepsei nu reprezinta o forma de condamnare.

Asadar, din institutia amanarii aplicarii pedepsei nu rezulta interdictii si decaderi ce rezulta dintr-o condamnare.

In acest caz, permisul de conducere nu este anulat.

In cazul suspendarii sub supraveghere, permisul este anulat.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat