Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functia de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functia de baza

o persoana care are doua contracte de munca:
- unul pe perioada nedeterminata (0,5 norme administrator de retea)
- unul pe perioada determinata (1 norma profesor)poate sa opteze pentru functia de baza ca profesor?
Va multumesc!
Da, poate opta pentru functia de baza la locul de munca unde este profesor.
Nu sunteti titular de catedra si aveti si un cim pe perioada determinata in invatamant chiar daca in invatamant se pare ca aveti norma didactica si probabil un salariu de baza mai mare,dar de preferat se alege ca functie de baza cea cu contract pe perioada nedeterminata.
Daca ambele contracte de munca sunt in aceeasi unitate de invatamant poate sa opteze pentru functia de baza ca profesor?
Cumul la acelasi angajator,angajatul alege una dintre functii pe care si-o stabileste de baza. Puteti opta pt oricare dintre cele 2 functii ,asadar cea de profesor puteti sa o declarati de baza.
Dar fiind vorba despre o scutire care se acorda la impozitare prin aceasta deducere,de regula se alege functia la care salariul de baza este mai mare pt a avantaja financiar angajatul.
care este baza legala conform careia pote sa aleaga functia de baza?