Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functia de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functia de baza

o persoana care are doua contracte de munca:
- unul pe perioada nedeterminata (0,5 norme administrator de retea)
- unul pe perioada determinata (1 norma profesor)poate sa opteze pentru functia de baza ca profesor?
Va multumesc!
Nu exista o reglementare in acest sens. Codul Fiscal precizeaza la art 7(2):

2. activitate dependentă la funcția de bază - orice activitate desfășurată în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, declarată angajatorului ca funcție de bază de către angajat; în cazul în care activitatea se desfășoară pentru mai mulți angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcția pe care o consideră de bază;

Asadar,ramane la latitudinea dvs pe care dintre functii le declarati ca fiind de baza.