Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare persoana cu handicap
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare persoana cu handicap

Buna ziua. Mama mea este persoana cu handicap nevazator gradul 2 permanent, insa nu beneficeaza de insotitor. Autoturismul pe care il conduc este inscris pe numele sotiei mele. Exista un cadru legal de care pot beneficia (eu sau sotia mea) pentru a putea parca autoturismul pe locurile special amenajate persoanelor cu handicap atunci cand o transport pe mama?
Puteti beneficia de drepturile prevazute de disp L nr 448/2006,daca atunci cand intelegeti sa utilizati locurile de parcare special amenajate si inscriptionate ,aveti in parbriz insemnul care atentioneaza ca este vehicul proprietate sau utilizat pentru deplasare persoana cu handicap
Multumesc pentru raspuns. Am gasit informatiile necesare in legea specificata de dumneavoastra.