Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Metodologie autorizare interpret
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Metodologie autorizare interpret

Buna ziua tuturor,

Va supun spre analiza urmatoarele documente legale:

1. Legea 448 - Art. 69

ART. 69
(1) Autorităţile şi instituţiile centrale şi locale, publice sau private asigură, pentru relaţiile
directe cu persoanele cu handicap auditiv ori cu surdocecitate, interpreţi autorizaţi ai limbajului
mimico‐gestual sau ai limbajului specific al persoanei cu surdocecitate.

(2) Metodologia de autorizare a interpreţilor*) va fi aprobată prin ordin comun al ministrului
educaţiei, cercetării şi inovării şi al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale, la propunerea
Autorităţii Naţionale pentru Persoanele cu Dizabilităţi, cu consultarea Asociaţiei Naţionale a
Surzilor din România, precum şi a organizaţiilor neguvernamentale din domeniul surdocecităţii.

2. ORDIN Nr. 671/1640/61 din 24 iulie 2007

Poate fi regasit aici:

[ link extern ]

3. ORDIN Nr. 306/299/4253 din 20 aprilie 2010

il modifica si completeaza pe cel anterior si poate fi regasit aici:

[ link extern ]

Bun ... dilema mea este legata de actele necesare pentru autorizare care in ordinul 306 sunt enumerate in forma urmatoare:

(2) Dosarul va cuprinde următoarele documente:
a) cererea pentru eliberarea autorizaţiei;
b) actele de identitate, în copie;
c) documentul din care să reiasă pregătirea în limbaj mimico-gestual efectuată în
România şi/sau traducerea necertificată în limba română a documentului emis într-un
stat membru al UE sau al SEE."

Intrebarea este legata de litera c) dupa cum urmeaza:

Considerati ca "documentul din care sa reiasa pregatirea in limbaj mimico-gestual" trebuie sa fie emis de ministerul educatiei, etc, in urma absolvirii unor cursuri autorizate?

Mentionez urmatoarele - exista cursuri autorizate pentru "interpret in limbaj mimico-gestual" -studii superioare; exista si pentru studii medii insa a fost schimbat codul COR si nimeni nu mai este autorizat pe acest nivel de studii - pe noul cod COR.

Un document emis de un ONG care arata ca o persoana a participat la workshop-uri de pregatire in limbaj mimico-gestual plus o diploma de participare la aceste workshop-uri pot fi folosite legal in vederea autorizarii ca interpret in limbaj mimico-gestual conform legii?

Daca nu, de ce?

Daca da, in cazul unui raspuns negativ la autorizare, credeti ca se poate contesta cu succes in instanta?

Va multumesc pentru timpul acordat!

~ Conținut șters la cerere ~