avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1837 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul de cotizare la Casa de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul de cotizare la Casa de pensii

Buna ziua,

Am 33 de ani vechime(stagiul de cotizare), dintre care 12 ani si 7 luni in grupa 1 si 5 ani si 6 luni in grupa 2. Avand in vedere prevederile art. 18 din legea 263/2010 actualizata, mai este necesar sa cotizez pana la 35 de ani stagiul complet de cotizare conf. art. 53(3)?

Va multumesc,

Cu stima,

Marian Badicu
Cel mai recent răspuns: marianbadicu , utilizator 15:04, 18 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu.
12 ani grupa I aduc un stagiu aferent de 6 ani(6 luni/an).
5 ani grupa II aduc 1 an si 3 luni (3 luni/an).
33+6+1 si 3 luni = 40 de ani si 3 luni total stagiu de cotizare.
Buna ziua,

Multumesc mult d-le Carp Mircea pt, raspuns, am scris si la CNPP dar nu am primit nici un raspuns.

Cu stima,
MARIAN BADICU
Ce intrebare ati pus la CNPP ?
De cand s-a desfiintat portalul "Intrebari si raspunsuri" CNPP raspunde foare greu.
Am si eu intrebari de aproximativ 2 luni care asteapta raspuns.
Eu am cerut reinfiintarea portalului.
Raspunsul a fost ca s-a imbunatatit considerabil comunicarea de cand s-a desfiintat portalul.
Precizati:
Sexul, ziua, luna si anul nasterii.
Buna ziua,

D-le Mircea Carp, aceeasi intrebare am pus-o la CNPP pt care dvs mi-ati raspuns, referitor la stagiul de cotizare la casa de pensii

Cu stima,
MARIAN BADICU
Nu ati postat datele cerute de mine si nici nu ati avut incredere in raspunsul meu.

Legea 263/2010

Articolul 17
(1) Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu acordata in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate in grupa I, a II-a

Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.

Alte discuții în legătură

Spor de vechime suplimentar LUCIAN_D13 LUCIAN_D13 Pentru sporul de vechime de : 4 ani + 6 luni ( calculat pentru 9 ani lucrati in grupa I, 100%, stagiu complet de cotizare) si 1 an + 3 luni ( calculat pentru ... (vezi toată discuția)
Conditii deosebite vs grupa 2 de munca Pilu Pilu Buna ziua, as avea rugamintea daca poate cineva sa-mi spuna: Persoanele incadrate in munca dupa data de 1 aprilie 2001 - pana in prezent si care se incadreaza ... (vezi toată discuția)
Perioada suplimentara la vechimea in munca-legea 263/2010 art.17 Carp Mircea Carp Mircea Cei care nu se incadreaza la art.6 alin.(1)pct.I lit.c)beneficiaza de perioada suplimentara la vechimea in munca(cresterea stagiului total de cotizare)sau nu ? ... (vezi toată discuția)