Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lnterzicerea dreptului la munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lnterzicerea dreptului la munca

Vineri dimineata un coleg s-a prezentat la munca iar portarul i-a spus ca are ordin de la director sa nu- l mai primeasca la munca fara ca el sa fi primit o decizie de incetare activitate. In caietul de predare primire a postului de la poarta era notat ordinul de la director. Ce este de facut in aceasta situatie ?
tory_bei, utilizator
Daca nu exista un temei pt aceasta interzicere,atunci colegul ar trebui sa depuna o sesizare la ITM !
Nu este un abuz in serviciu sau in functie si este o fapta penala.
Este un abuz care poate fi sanctionat de legea penala, iar ITM-ul nu are nicio competenta in asa ceva.

În cazul în care angajatorul refuză să-l primească la lucru pe salariat, fără să fi dispus concedierea acestuia, salariatul se poate adresa instanţei solicitând direct reintegrarea în funcţie şi plata de despăgubiri.

Intrucat nu exista text de lege in legislatia muncii pentru a sanctiona o astfel de fapta, inspectorii ITM nu au competenta de a sanctiona asa ceva,mai ales ca vorbim despre un conflict de munca, sens in care, asa cum am mentionat anterior, competenta apartine instantei de judecata .

Cornel Vasile, Consilier juridic
Si atunci daca "penalul "nu sanctioneaza astfel de fapte,de ce o incadrare penala ? ? Ati afirmat: "Este un abuz care poate fi sanctionat de legea penala"... Cum ?
Utlizatorul s-a referit poate la infractiunea de abuz in serviciu , fapta pedepsita de Codul penal.

Editat later : mentiunile referitoare la C.proc.pen., deoarece s-a sters un mesaj care se referea la asa ceva.
Cornel Vasile, Consilier juridic