Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum se pot impartii bunurile unui decedat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum se pot impartii bunurile unui decedat?

buna ziua,
problema este urmatoarea:
Am avut teri fii. Unul a decedat acum 6 ani . L ascurt timp de la deces sotia lui si copilul au p[lecat din casa unde stateau cu noi.
Acum dupa aproape 6 ani, fosta nora care inca mai poarta numele de familie al nostru urmeaza sa se marite cu un alt barbat. Deoarece situatia lor financiara este precara s-a gandit sa vina si sa-mi ceara o parte din bunurile care ii revin ei sau copilului ei(nepotul meu), dupa deces.
mentionez ca impreuna cei doi nu au realizat nimic iar casa unde au locuit este cumparata de mine si sotul meu fiind pe numele nostru.
Oare chiar trebuie sa impart casa cu ea?
ea mai are drept la ceva daca a parasit casa si pana in prezent nu a mai dat nici un semn de viata?
multumesc,
amalia
Asa cum spuneti d-voastra. atat ea cat si nepotul nu are dreptul la nimic din averea d-voastra.
Ei au dreptul doar la averea defunctului, dar atat cat nu au avut nimic in comun, nu au ce mosteni.
Nepotul Dvs. va avea dreptul sa va mosteneasca pe Dvs. si pe sot, dupa moartea Dvs.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Nici fiul (cat a trait ) nici nora nu au avut nici un drept asupra casei atata timp cat sunteti proprietari . Probabil ca se bazeaza pe mila fata de nepot atunci cand va solicitat cota parte din ceea ce i se va cuveni acestuia atunci cand ....
Va multumesc frumos domnilor avocati.
Mai am cateva lucruri:
1. avem un teren cumparat pe care vrem sa-l vindem suntem obligati sa-i dam si acestei nore ceva dupa vanzarea lui???
2. daca vrem sa trecem casa pe numele nunui alt fiu, putem sa o facem? ce act nu poate fii atacat de aceasta nora: de vanzare -cumparare sau donatie??
3. cat se mai poate folosi de numele de familie dobandit in urma casatoriei??

va multumesc si va respect de mii de ori
1.daca terenul cumparat este doal al dvs, fara ca fiul decedat sa fie coproprietar, atunci nu ii datorati absolut nimic. Puteti dispune in timpul vietii de bunurile dvs asa cum doriti
2 puteti face act de vanzare cumparare. Donatia este atacabila
3.se poate folosi de numele respectiv pana la finalul vietii, daca nu si-l schimba urmare a incheierii unei noi casatorii. Chiar si ulterior incheierii unei alte casatorii, nora dvs poate sa-si pastreze numele
Roxana Zbarnea, Avocat