Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor de ce sa fac facultatea de drept?
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

de ce sa fac facultatea de drept?

Buna ziua, ma bate cineva la cap sa ma licentiez in drept, iar eu argumentez ca e o nebunie fiindca din experienta mea cu toate si oricare hotarari judecatoresti, judecatorul niciodata nu administreaza probatoriul la fel ca si procurorul, si acestia nu motiveaza in fapt si de drept hotararea/ordonanta chiar daca am castigat procese. Am avut avocat din oficiu care a pledat ca "las apararea in seama judecatorului", iar politistii sunt sub orice critica...

Ma intreb pentru ce as lucra cot la cot cu astia adica singur?

Vorbesc serios, ce motiv posibil as putea avea!?
Ce anume ați vrea sa faceți dvs.?

Trebuie sa și vreți sa exercitate o profesie juridica.
Dacă nu va interesează nu e bine sa va băgați pt ca pierdeți vremea.

Sunt insa și persoane care au diploma în drept dar nu profesează.

Ce știți este eronat...
Nu era nevoie sa declarati minciuna asta. Din moment ce am deschis dosar penal la cel putin un reprezentant al fiecarei categorii fara sa fiu acuzat de Falsul in declaratii si Inducerea in eroare a organelor judiciare, evident am dreptate si organele judiciare recunosc aceasta

Problema nu e interesul care n-are relevanta. Daca faci ceva pentru bani invariabil esti mediocru. Eu fac treaba buna invariabil daca sunt platit sau nu. Problema e ca eu n-o sa mint oamenii ca-i reprezint in instanta cand in realitate avocatii n-au nici o relevanta fiindca judecatorii nu citesc dosarul, deci m-as angaja sa reprezint pe cineva degeaba si in concluzie nu m-as angaja fiindca recunosc ca astfel as escroca clientul

Deci ce fac cu licenta de fapt!? Caut un singur motiv real sa obtin licenta de drept, macar unul...
Din pacate aveti o perceptie eronata si subiectiva asupra sistemului judiciar.

Cu siguranta nu avem un sistem judiciar perfect, dar acesta functioneaza in parametrii buni avand in vedere dificultatile cu care se confrunta (volum exagerat de mare de dosare, buget de avarie, lipsa de personal, piedici puse de politic, anumiti oameni care percep avocatura ca un serviciu public garantat si gratuit etc).

Nu trebuie sa faceti facultatea de drept (sau orice alta facultate) daca nu doriti. Fiecare persoana trebuie sa isi dezvolte propriile aptitudini dupa ceea ce doreste sa faca.

Utilizator0101, utilizator
Nu exista aptitudini si cu privire la opiniile dumeavoastra va recomand sa mai iesiti in lume ca traiti intr-o realitate fictiva. Informati-va de condamnarile Romaniei la CEDO. Normalitatea sau moralitatea in Romania e exceptia nu regula, as zice mai degraba un accident decat o exceptie

Pana acum nu declara nimeni ca exista un singur motiv util si moral sa fii licentiat in drept in Romania...
eusaisapte a scris:

Ce știți este eronat...
Nu era nevoie sa declarati minciuna asta. Din moment ce am deschis dosar penal la cel putin un reprezentant al fiecarei categorii fara sa fiu acuzat de Falsul in declaratii si Inducerea in eroare a organelor judiciare, evident am dreptate si organele judiciare recunosc aceasta

Problema nu e interesul care n-are relevanta. Daca faci ceva pentru bani invariabil esti mediocru. Eu fac treaba buna invariabil daca sunt platit sau nu. Problema e ca eu n-o sa mint oamenii ca-i reprezint in instanta cand in realitate avocatii n-au nici o relevanta fiindca judecatorii nu citesc dosarul, deci m-as angaja sa reprezint pe cineva degeaba si in concluzie nu m-as angaja fiindca recunosc ca astfel as escroca clientul

Deci ce fac cu licenta de fapt!? Caut un singur motiv real sa obtin licenta de drept, macar unul...

Avocatul poate face mai multa dreptate decât judecătorul.

Întrebarea de referință este cea legata de dreptate.

De aici pornesc problemele.

Dreptatea este cea care da naștere la comentarii.

Mie când îmi pare ceva drept ca regula de baza se stabileste ca asa este...

Ce vreți dvs. este dreptatea lui Dumnezeu și nici dvs. nu puteți fi sigur ca asa ar decide Dumnezeu.

Nici măcar eu nu știu ce ar decide ca ar fi drept deși se stabileste drept ce consider eu...cu foarte mici erori ...judiciare...în coteprocentuale...

Nu vreau sa fac teoria dreptății ca este mult mai complicata decât ați putea percepe...si chiar e grea pentru oricine...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat