Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Activitate ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Activitate ONG

Buna ziua,
as vrea sa deschid in ONG care sa ajute mestesugarii si artizanii din Romania. Intrebarea este daca ONG-ul poate inchiria un spatiu si expune spre vanzare produsele realizate de mestesugari sau artizani care nu au PFA sau alt tip de societate comerciala. Multumesc mult!
Parerea mea este ca nu, cel putin in varianta descrisa mai sus.

Poate ar fi mai bine ca artizanii sa fie membri ai asociatiei.
Nici macar daca e membru. Ong-ul le creaza doar calea, poate cu ceva reduri la taxa de expunere, ca in acel spatiu inchiriat si amenajat de ong, mestesugarii sa ajunga la clientii lor, dar nu intervine deloc intre ei si clienti. Mestesugarii singuri isi vand marfa, incaseaza banii si trebuie sa plateasca impozit la stat.
Cam asa este. Producatorul initial tot va trebui sa plateasca taxe.