Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare imobiliara (teren) in lipsa sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare imobiliara (teren) in lipsa sau neexistenta descendentilor directi !

Sora bunicului meu impreuna cu sotul au cumparat un teren (actul de cumparare nu reusesc sa-l gasesc la Arhivele Nationale). Am gasit actul de expropriere (Decretul din 1964) si rolul fiscal (din 1954-1957). Nu am reusit sa depun cerere pina in data de 30.11.2005. La comisia legii 18, legii 10, nu s-au mai formulat cereri din partea altor succesibili.
Intr-o actiune de revendicare dovada cu acte de stare civila care atesta ca sunt un colateral privilegiat este suficienta pentru stabilirea calitatii ? Eventual impreuna cu o dovada de la Arhiva Notariala precum ca nu s-a dezbatut succesiunea dupa sora bunicului ar fi suficiente pentru stabilirea calitatii de succesor ? Este obligatoriu prezentarea actului de vinzare cumparare pentru imobilul in cauza s-au Rolul fiscal impreuna cu Decretul de expropriere si eventual copia hartii de la cadastru datata anterior exproprierii sunt suficiente pentru recunoasterea existentei imobilului ca subiect al actiunii ? Sora bunicului a murit dupa sot. O ultima intrebare: Arhivele Nationale pretind indicarea numelui vinzatorului in cererea de eliberare (cautare) a unui act de vinzare-cumparare pe motivul ca ordonarea (indexarea) acestor documente s-a facut dupa numele vinzatorului. Este legal acest lucru ? Avind in vedere ca pentru acte mai vechi de 1930 este putin probabil ca mostenitorii sa mai aiba informatii in lipsa documentului (predat probabil la expropriere). Va multumesc !
Din puctul meu de vedere orice dovada ce se poate aduce in sprijinul dovedirii calitatii de mostenitor si al bunului pe care il;revendicati sunt binevenite chiar utile, necesare si pertinente pentru solutionarea cererii de revendicare.
Aveti putine sanse (daca nu chiar deloc), in acest moment, intr-o actiune in revendicare pe calea dreptului comun daca nu ati formulat cerere/cereri de retrocedare in baza legilor speciale.Daca insa doriti sa incercati, este dreptul dar si riscul dvs. :)
Apoi, fara actul de vanzare-cumparare pentru imobilul in cauza, nu puteti face dovada dreptului de proprietate al autorilor dvs. (sora bunicului impreuna cu sotul acesteia) si mai trebuie sa dovediti si calitatea de unic mostenitor respectiv sa detineti un certificat de atestare de calitate de mostenitor sau un certificat de mostenitor.
Nu stiu cat de legala este solicitarea Arhivelor Nationale cu privire la indicarea numelui vanzatorului dar mie personal mi se pare logica.Treceti in cerere toate datele de care dispuneti cu privire la respectivul act si solicitati-le sa va dea in scris un raspuns, astfel cum vor crede de cuviinta.O informatie utila teoretic ar trebui sa obtineti, numai ca trebuie sa aveti "nervi de otel".
Incercati si la Arhiva Biroului de Carte Funciara sau/si la arhiva Administratiei financiare locale poate reusiti ceva.
cermak gruianu a scris:

Aveti putine sanse (daca nu chiar deloc), in acest moment, intr-o actiune in revendicare pe calea dreptului comun daca nu ati formulat cerere/cereri de retrocedare in baza legilor speciale.Daca insa doriti sa incercati, este dreptul dar si riscul dvs. :)
Apoi, fara actul de vanzare-cumparare pentru imobilul in cauza, nu puteti face dovada dreptului de proprietate al autorilor dvs. (sora bunicului impreuna cu sotul acesteia) si mai trebuie sa dovediti si calitatea de unic mostenitor respectiv sa detineti un certificat de atestare de calitate de mostenitor sau un certificat de mostenitor.
Nu stiu cat de legala este solicitarea Arhivelor Nationale cu privire la indicarea numelui vanzatorului dar mie personal mi se pare logica.Treceti in cerere toate datele de care dispuneti cu privire la respectivul act si solicitati-le sa va dea in scris un raspuns, astfel cum vor crede de cuviinta.O informatie utila teoretic ar trebui sa obtineti, numai ca trebuie sa aveti "nervi de otel".
Incercati si la Arhiva Biroului de Carte Funciara sau/si la arhiva Administratiei financiare locale poate reusiti ceva.

=D>=D>=D>
CITESTI GANDURILE?
Exact aceasta este si parerea mea....este foarte greu , eu zic ca este imposibil sa obtineti ceva fara sa aveti actul de proprietate....indiferent ca a fost sau nu predat , cui si din ce morive....fara act nu are rost alta discutie!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
MIHAI GRIGORE a scris:

cermak gruianu a scris:

Aveti putine sanse (daca nu chiar deloc), in acest moment, intr-o actiune in revendicare pe calea dreptului comun daca nu ati formulat cerere/cereri de retrocedare in baza legilor speciale.Daca insa doriti sa incercati, este dreptul dar si riscul dvs. :)
Apoi, fara actul de vanzare-cumparare pentru imobilul in cauza, nu puteti face dovada dreptului de proprietate al autorilor dvs. (sora bunicului impreuna cu sotul acesteia) si mai trebuie sa dovediti si calitatea de unic mostenitor respectiv sa detineti un certificat de atestare de calitate de mostenitor sau un certificat de mostenitor.
Nu stiu cat de legala este solicitarea Arhivelor Nationale cu privire la indicarea numelui vanzatorului dar mie personal mi se pare logica.Treceti in cerere toate datele de care dispuneti cu privire la respectivul act si solicitati-le sa va dea in scris un raspuns, astfel cum vor crede de cuviinta.O informatie utila teoretic ar trebui sa obtineti, numai ca trebuie sa aveti \"nervi de otel\".
Incercati si la Arhiva Biroului de Carte Funciara sau/si la arhiva Administratiei financiare locale poate reusiti ceva.

=D>=D>=D>
CITESTI GANDURILE?
Exact aceasta este si parerea mea....este foarte greu , eu zic ca este imposibil sa obtineti ceva fara sa aveti actul de proprietate....indiferent ca a fost sau nu predat , cui si din ce morive....fara act nu are rost alta discutie!B-)

Adevarul este ca cititul in :coffee: este mai interesant dar daca ne-am intalnit si ne-am plimbat pe aceeasi lungime de unda, ce sa facem, lasam lucrurile asa cum sunt, nu?
Intr-un caz similar am avut inspiratia si am depus cerere. Am reusit pina la urma in instanta recuperarea unui teren intravilan pe legea 247/2005. Daca stie cineva.....se va mai reveni asupra legii 18; 169; 2000; 247 cu vre-un nou termen ? Un cunoscut mi-a relatat ca nenumarate persoane din minoritatea mozaica au constituit dosare pentru a putea revendica imobile dar, in afara termenelor ultime de acceptare a cererilor de revendicare din legile speciale. Trebuie sa asteptam iar presiunea externa pentru aparitia unei noi legi care sa rezolve nedreptatile "mostenite".