Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu proprietate

buna ziua!bunicul meu a avut un teren in bucuresti si i-a fost luat abuziv de sistem...cum am putea sa-l revendicam neavand nici un fel de act pe el.se poate elibera de undeva un document care sa arate ca el a fost propietar si apoi sa venim noi cu dovada de mostenitori?
Cu regret va informez ca trebuia sa depuneti demult cerere de retrocedare, (ultima zi: 30.11.2005 - legea 247/2005). Dvs. trebuia sa probati proprietatea bunicului asupra terenului in cauza (act de vanzare-cumparare, extras registru agricol 1959-1963, borderou recensamant populatie si exploatatii agricole 1948 eliberat de arhivele nationale, etc). Problema este ca sunteti muuult peste termenul de forulare a cererii de reconstituire a dreptului de proprietate...ca singura varianta posibila actiunea in instanta pentru revendicare imobiliara (parerea mea personala, bazata pe practica generala a instantelor de judecata, este ca o asemenea actiune introdusa in lipsa cererii prealabile formulate in termenul prevazut de legea speciala are foarte putine sanse de reusita, este de durata si costa). Acum, poate ca n-ar fi rau sa vorbiti cu un avocat cu actele in fata, eu v-am expus doar cadrul general al problemei.