Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract civil cu elevi de 16 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract civil cu elevi de 16 ani

Lucrez intr-un ONG care in prezent implementeaza un proiect de combatere a violentei si discriminarii in scoli prin metoda teatru forum. In piesele de teatru forum joaca patru elevi de liceu - 16 ani - pe care dorim sa ii renumeram pentru timpul si serviciile lor. Noi ne-am gandit la un contract civil si ma intrebam daca in cazul elevilor se plateste contributia de sanatate de 5,5%, pentru ca ei oricum sunt asigurati. Bugetul pentru ei este foarte mic si ne dorim o metoda de plata prin care ei sa ramana cu cat mai multi bani, de aceea ne gandeam la un contract civil prin care sa platim doar impozitul de 16%. Este oare posibil?
Hotararea Guvernului nr. 75/2015 privind reglementarea prestarii de catre copii de activitati remunerate in domeniile cultural, artistic, sportiv, publicitar si de modeling
www.avocatnet.ro/content/art...

Art. 2. - (1) Copilul poate presta activitati remunerate in domeniile prevazute la art. 1 in baza contractelor incheiate intre organizator si parinti/reprezentantul legal al copilului ori, dupa caz, direct cu acesta, in cazul copilului care a implinit 14 ani, cu incuviintarea prealabila a parintilor/reprezentantului legal.
(2) Contractul se incheie cu respectarea prevederilor Legii nr. 287/2009 privind Codul civil, republicata, cu modificarile ulterioare.
(3) Activitatile remunerate desfasurate in domeniile prevazute la art. 1 pot fi prestate de copii in calitate de:
a) actor, figurant, cantaret, muzician, dansator, acrobat la manifestari cu caracter cultural, educativ sau artistic, cum ar fi: teatru, opera, balet, circ, concursuri de dans, de muzica sau interpretare, precum si orice alte concursuri sau activitati de scena;
b) actor, figurant, cantaret, muzician, dansator, acrobat sau model la filmari pentru filme artistice, filmari, inregistrari sau emisiuni in direct pentru radio si televiziune, cu sau fara scopuri publicitare;
c) figurant sau model la sedinte foto, cu sau fara scopuri publicitare;
d) figurant sau model la prezentari de moda;
e) sportiv profesionist in sportul de performanta.
(4) Repetitiile de orice fel, precum si orice alta etapa menita sa asigure buna desfasurare a activitatilor prevazute la alin. (3) sunt considerate parte integranta a acestora.
(5) Incepand cu varsta minima de angajare, pentru activitatile prevazute la alin. (3), copiii pot incheia contracte individuale de munca cu respectarea dispozitiilor Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

.....

Art. 4. - Activitatile prestate de copil in domeniile cultural, artistic, sportiv, publicitar si de modeling prevazute la art. 2 alin. (3) se desfasoara cu respectarea urmatoarelor conditii:
a) sa nu se constituie in munci periculoase pentru copii, in conformitate cu legislatia in vigoare;
b) sa se desfasoare, in functie de varsta copilului, in urmatorul interval orar: 9,00-17,00 pentru copiii cu varsta sub 5 ani, 8,00-20,00 pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 5 si 12 ani, 7,00-22,00 pentru copiii cu varsta peste 12 ani;
c) durata activitatii sa nu depaseasca o ora pe saptamana, de preferinta repartizata in zile diferite, in cazul copiilor cu varsta sub un an, 2 ore pe zi in cazul copiilor cu varsta cuprinsa intre 1 si 5 ani, 4 ore pe zi in cazul copiilor cu varsta cuprinsa intre 5 si 12 ani si 6 ore pe zi in cazul copiilor cu varsta peste 12 ani, fara a se lua in calcul pauzele scurte dupa fiecare activitate continua in parte, dar nu mai mult de 12 ore pe saptamana pentru muncile efectuate pe durata anului scolar, cu conditia efectuarii acestora, cu precadere, in afara orelor de curs;
d) activitatea continua sa fie prestata maximum 15 minute de catre copiii cu varsta sub 1 an, maximum 30 minute de catre copiii cu varsta cuprinsa intre 1 si 5 ani si maximum 45 minute de catre copiii cu varsta peste 5 ani;
e) numarul de repetitii de orice fel, precum si orice etapa menita sa asigure buna desfasurare a activitatilor, indiferent de natura acestora: spectacol, repetitie, antrenament, sedinta foto, filmare si altele asemenea sa nu depaseasca una pe zi in cazul copiilor cu varsta sub 1 an si doua pe zi in cazul copiilor cu varsta de peste 1 an. intre cele doua actiuni, care au loc in aceeasi zi, se acorda o pauza de cel putin o ora si jumatate;
f) pauzele scurte au durata intre 10 si 15 minute dupa fiecare activitate continua;
g) pauza mare are o durata de minimum o jumatate de ora si se acorda dupa fiecare ora de activitate pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 1 si 5 ani, la fiecare 2 ore pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 5 si 12 ani si la fiecare 3 ore pentru copiii cu varsta peste 12 ani;
h) numarul maxim de zile pe saptamana in care copiii pot presta activitati este de 4 zile consecutive, urmate de minimum 48 de ore pauza;
i) activitatile care se organizeaza pe timpul vacantelor scolare nu trebuie sa afecteze respectarea dreptului copilului la timp de odihna si timp liber;
j) in cazul activitatilor care se desfasoara pe o perioada mai mare de 2 luni se va acorda copilului o pauza de 14 zile, dupa primele 60 de zile de activitate.
.......

Vedeti si :
www.avocatnet.ro/content/art...
alexcon a scris:

Lucrez intr-un ONG care in prezent implementeaza un proiect de combatere a violentei si discriminarii in scoli prin metoda teatru forum. In piesele de teatru forum joaca patru elevi de liceu - 16 ani - pe care dorim sa ii renumeram pentru timpul si serviciile lor. Noi ne-am gandit la un contract civil si ma intrebam daca in cazul elevilor se plateste contributia de sanatate de 5,5%, pentru ca ei oricum sunt asigurati. Bugetul pentru ei este foarte mic si ne dorim o metoda de plata prin care ei sa ramana cu cat mai multi bani, de aceea ne gandeam la un contract civil prin care sa platim doar impozitul de 16%. Este oare posibil?

Minorii pot desfasura acest tip de activitate pt ONGul dvs.legal, ca si zilieri ,caz in care veti plati doar impozit de 16%din sumele ce le veti plati copiilor fara obligatia sa retineti si contributiile sociale obligatorii pt ei si de asemenea copii nu vor trebui sa se asigure

Activitatea desfasurata de zilier este reglementata de LEGEA Nr. 52/2011 din 15 aprilie 2011 *** Republicată privind exercitarea unor activităţi cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri din care va voi cita cateva prevederi de interes ,textul integral il puteti consulta aici:

[ link extern ]

Astfel,cf art 13 din Legea 52/2011 actualizata,
ART. 13
(1) Munca necalificată cu caracter ocazional se poate presta în următoarele domenii:
i) activităţi de interpretare artistică -spectacole -clasa 9001.....

Cf ART. 3:
(1) Raportul de muncă dintre zilier şi beneficiar se stabileşte în condiţiile prevăzute la art. 2, prin acordul de voinţă al părţilor, fără încheierea, în formă scrisă, a unui contract individual
de muncă.
(2)O persoană poate desfăşura activităţi ca zilier numai dacă a împlinit vârsta de cel puţin 16 ani.

(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), minorii cu vârsta cuprinsă între 15 şi 16 ani pot
desfăşura activitate ca zilieri numai cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali.

ART4
(4) Niciun zilier nu poate presta activităţi pentru acelaşi beneficiar pe o perioadă mai lungă de90 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic.

ART11
Cuantumul remuneraţiei brute orare stabilite de părţi nu poate fi mai mic decât valoarea/oră a salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată şi se acordă la sfârşitul fiecărei zile de lucru sau la sfârşitul săptămânii, înainte de semnarea în Registru de către zilier şi beneficiar.

ART7
Plata impozitului pe venit datorat pentru activitatea prestată de zilier este în sarcina beneficiarului.
(2) Cuantumul impozitului prevăzut la alin. (1) este de 16% calculat la remuneraţia brută

ContSters400311, utilizator