Forum Discuţii juridice Executare silită titularul inscris in Cartea funciara poate cere ...
Discuție deschisă în Executare silită

titularul inscris in Cartea funciara poate cere radierea sultelor neplatite de el?

Eu, creditorul am platit taxele pentru cadastrul si intabularea garsonierei debitorului rau platnic.
Cadastrul s-a facut pe numele debitorului / proprietarului( !...).
Debitorul rau platnic, a deschis si dosar pentru radierea sultei din cartea funciara.
Intrebarea1: titularul astfel, inscris in C.F. are dreptul legal sa ceara rectificarea inscrierii si sa-i fie radiata sulta pe care nu a platit-o ?
Intrebarea 2: pentru ce motive i se poate radia din C.F., sulta pe care nu a platit-o ?
Va multumesc pentru amabilitate si bunavointa!
daca creanta este prescrisa, debitorul se poate adresa instantei cerandu-i sa constate acest fapt in vederea radierii sultei