avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită titularul inscris in Cartea funciara poate cere ...
Discuție deschisă în Executare silită

titularul inscris in Cartea funciara poate cere radierea sultelor neplatite de el?

Eu, creditorul am platit taxele pentru cadastrul si intabularea garsonierei debitorului rau platnic.
Cadastrul s-a facut pe numele debitorului / proprietarului( !...).
Debitorul rau platnic, a deschis si dosar pentru radierea sultei din cartea funciara.
Intrebarea1: titularul astfel, inscris in C.F. are dreptul legal sa ceara rectificarea inscrierii si sa-i fie radiata sulta pe care nu a platit-o ?
Intrebarea 2: pentru ce motive i se poate radia din C.F., sulta pe care nu a platit-o ?
Va multumesc pentru amabilitate si bunavointa!
Cel mai recent răspuns: Consuela Scarlat , Avocat 17:01, 24 Septembrie 2016
daca creanta este prescrisa, debitorul se poate adresa instantei cerandu-i sa constate acest fapt in vederea radierii sultei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care dintre creditorii concurenti au intaietate? ciorditu ciorditu Santem doi creditori care avem cate o ipoteca legala (C1, respectiv C2). Cel \"sub C1\" a platit cadastrul si intabularea care s-a facut insa, pe numele ... (vezi toată discuția)
Cum hotaraste litera c1, c2 si c3, stabilirea rangului inscrierii in cartea func.? ciorditu ciorditu In Incheierea primita de la B.C.P.I., se Dispune: - se intabuleaza dreptul de ipoteca legala in favoarea mea, creditorul, \"sub C1 din cartea ... (vezi toată discuția)
Radiere sulta din cartea funciară tinu78 tinu78 In februarie 2010 in urma unui hotărâri judecătorești sa stabilit plata sultei pentru 5 persoane dintre care si bunica mea care in 2012 a decedat, 2 ... (vezi toată discuția)