Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Cand un executor judecatoresc pune in executare o hotarare irevocabila privind o grantuire nu are obligatia
1. de a verifica actele de proprietate a terenurilor
2. sa convinga ca documentele corespund cu realitatea si
3. si sa treaca in procesul verbal orice discordanta ce nu corespunde realitatii?
Dacă este vorba despre o hotărâre judecătorească ar trebui să se țină seama de ceea ce se dispune prin acea hotărâre, astfel că linia proprietății este aceea care s-a stabilit prin expertiza din dosar, expertiză ce a fost validată de instanța de judecată.
Executroul este obligat sa puna in executare hotararea definitiva(irevocabila)si executorie,in executare nu se mai reia procesul pe fond cu privire la actele de proprietate,executorul este legat doar de hotararea judecatoreasca pe care trebuie sa o puna in exectuare intocmai.