Forum Discuţii juridice Executare silită punere in executare hotarare de granituire
Discuție deschisă în Executare silită

punere in executare hotarare de granituire

Buna ziua, In urma unui proces de granituire s-a stabilit in instanta, prin hotarare definitiva si irevocabila , linia de hotar.
Dupa pronuntarea hotararii judecadoresti definitiva si irevocabila am comunicat celeilalte parti prin scrisoare recomandata ca suntem de acord cu hotararea si daca doreste poate liber si nestingherit sa faca respectivul gard. Problema apare ca cealalta parte a solicitat unui executor judecatoresc punerea in executare, desii nu era cazul avand in vedere faptul ca acceptam hotararea instantei si ca principiu hotararile judecatoresti se executa de buna voie.
Este admisibila aceasta situatie, adica apelarea al un executor pentru executare, in conditiile in care nu ne opunem la executarea hotarari judecatoresti?
Vuck, utilizator
Avem o hotărâre judecătorească definitivă de grănțuire, cine trebuie să execute grănțuirea?