Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Din somaj in concediu postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Din somaj in concediu postnatal

Buna ziua ! Ce e de facut ? Care sunt pasii de urmat pentru a nu pierde indemnizatia ccc?Sunt in somaj dupa ce am terminat postliceala.Acum am nascut ,sambata-24 septembrie 2016.De ce documente am nevoie si unde le depun? Concediu medical imi da medicul de familie sau medicul ginecolog?Cat de repede trebuie sa depun? va multumesc mult!!!
"2. - Fiind acum in somaj indemnizat puteti beneficia de concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de concediu crestere copil (CCC).
- Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
- Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj iar actele le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.
- Concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii."
www.avocatnet.ro/content/for...