Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate bransament comun gaze
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

bransament comun gaze

Buna ziua,

Locuiesc la casa si am bransament la gaze comun cu un vecin.
Va rog sa imi spuneti cum sa procedez sa separ acest bransament.
Bransamentul respectiv este la mine in curte si vreau ca vecinul sa-si faca bransamentul lui.

Multumesc.
Va trebui sa detineti un proiect modificator intocmit de catre o firma autorizata, iar proiectul sa fie avizat de catre firma de distributie gaze.
Lucrarile de montaj pot fi efectuate numai de catre firme autorizate, iar firma de distributie gaz metan va da drumul la gaz numai dupa verificare lucrari.
Daca doriti ca vecinul sa aibe instalatie si bransament separat este necesar ca acesta sa desfasoare demersuri pentru realizare proiect pentru bransament pasant
Este ciudat ca aveti bransament comun si firma de gaze nu a solicitat/ efectuat separarea in conditiile in care consumul fiecaruia trebuie masurat/ inregistrat separat. Cum va intelegeti, in prezent, la plata, cu vecinul ?
Cum dvs. doriti separarea bransamentului, nu este obligatoriu ca vecinul sa faca demersurile pentru intocmirea proiectului de gaze. Demersurile le puteti face dvs. sau impreuna cu vecinul daca veti conveni sa suportati in comun cheltuielile (solutie de preferat) cu proiectul, obtinerea avizelor si executia noului proiect.