Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... autorizatie de racord gaze pe apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

autorizatie de racord gaze pe apartament

Buna ziua
Asociatia de proprietari a primit somatie pentru a prezenta autorizatie de racord pentru fiecare apartament care are instalatie de gaze. Exista autorizatia pentru casa scarii.
Toate avizele au fost luate in baza autorizatiei existe pe casa scarii. Nimeni nu a cerut nimic in plus. In ce baza se cer aceste autorizatii si daca sunt schimbari care au aparut acum. Va multumesc.
Pentru fiecare racord de gaze/ fiecare apartament se monteaza contoar de gaze si legal este sa existe proiect de gaze intocmit de o firma autorizata care sa fi obtinut avizul de racordare de la firma de distributie gaze.
Ceea ce detineti dvs. este proiect pentru conducta comuna existenta pe casa scarilor si pentru contot de gaze plus bucla de reglare, montate la intrarea in scara blocului.
Cine a facut racordarea apartamentelor la gaze, fara proiect si aviz de la firma de distributie gaze a facut-o ilegal.
exista aviz de la firma de distributie gaze individual pe apartament. Si proiect facut de firma de specialitate care a executat lucrarea. Primaria solicita autorizatie pe apartament , ca si o autorizatie de constructie, deci asa cum s-a luat pentru casa scarii sa existe si pe fiecare apartament.
Asociatia sa solicite in scris la primarie, cu nr. de inregistrare/ data, sa precizeze articolul din actul normativ care mentioneaza necesitatea autorizatiei de la primarie pentru racord de gaze la fiecare apartament, separat.
Revin cu date din adresa primita la asociatie: sa prezinte autorizatia de constructie si proiectul tehnic aferent lucrarilor de constructii efectuate in imobilul(bloc). adica pentru instalatia de gaze.
Au fost prezentate aceste documente. Apoi au solicitat si pe apartament. Dar nu exista o solicitate scrisa.
Primaria sa mentioneze in scris solicitarea si sa precizeze art. din actul normativ care prevede aceasta obligatie.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_375...
Bransamentul de gaz pentru fiecare apartament in parte se incadreaza la pct.
"reparații la instalațiile interioare, la branșamentele și racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcțiilor, în limitele proprietății, montarea sistemelor locale de încălzire și de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum și montarea aparatelor individuale de climatizare și/sau de contorizare a consumurilor de utilități."
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca