Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere auto

Buna ziua.
As dori sa stiu cum se poate radia un autoturism care a fost instrainat in urma cu 6 ani (a fost dat spre folosinta unui prieten) si caruia i s-a pierdut urma. Prienul l-a dat unei cunostinte, aceasta l-a dat mai departe.... Precizez ca nu mai am actele de proprietate ale autoturismului (le-am dat prietenului impreuna cu autoturismul) si nici copii de pe ele.
Tot ceea ce mai stiu este numele proprietarului si numarul de inmatriculare.
In aceasta situatie, cum pot face sa radiez acest autoturism si sa nu mai platesc impozitele si taxele anuale?
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil,urmare a instrainarii acestuia
Cu declaratia notariala solicitati la autoritatea fiscala teritoriala radierea la cerere a vehiculului
Autoritatea fiscala poate dispune radierea fiscala dupa stingerea debitelor aferente respectivului vehicul